TRY - Türk Lirası
EUR
18,2015
USD
18,1073
GBP
21,4339
CNY
2,6558
29.8 C
Ankara
31.5 C
İstanbul
36.1 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYaşamAyarıyla oynanmış hassas terazi dolandırıcılığı

  Ayarıyla oynanmış hassas terazi dolandırıcılığı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Farklı illerde “Yeni iş yeri açacağız” diyerek, sahte altın ve ayarıyla oynanmış hassas terazilerle alışveriş yaptıkları kuyumcu ve altın toptancılarını dolandırdığı suçlamasıyla Mehmet Kaya, kardeşi Orhan Kaya, Erhan Çiftçi ve Özcan Türan hakkında dava açıldı.

  Ankara Ulus’ta kuyumculuk yapan F.Ö., geçen yıl kasım ayında kendisinden alışveriş yapan başka bir kuyumcunun ödemede kullandığı ‘takoz’ diye tabir edilen eritilmiş külçe altınlar sahte çıktığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, külçe altınları kuyumcuya getiren kişinin kimliği tespit edildi. Bu kişinin iletişim numarası mahkeme kararı ile teknik takibe alındı. 

  Yaklaşık 3 ay süren takibin ardından kendisi de kuyumcu olan Mehmet Kaya’nın, Ankara’daki olayın hemen ardından Uşak’ta da bir toptancıyı dolandırdığı tespit edildi. Savcılığın talimatıyla düzenlenen operasyonla Mehmet Kaya, kardeşi Orhan Kaya, Erhan Çiftçi, Özcan Türan, C.N. ve İ.E., gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Mehmet Kaya tutuklanırken, Orhan Kaya, Erhan Çiftçi ve Özcan Türan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. C.N. ve İ.E. hakkında ise savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Mehmet Kaya da, avukatının tutukluluğa yaptığı itiraz sonrası soruşturma aşamasında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  KÜLÇE ALTINLARIN KOPYASINI YAPMIŞ  

  Savcılık tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak 4 kişi hakkında, 2 olay yönünden iddianame düzenlendi. İddianamede, Mehmet Kaya’nın, Özcan Türan ile Ankara Ulus’ta kuyumcu dükkanı bulunan müşteki F.Ö.’ye Gölbaşı’nda dükkan açtığını söyleyerek, toplam 798 gram has altına tekabül eden ürün aldığı belirtildi.

  Bir gün 1 milyonluk ürün almak için geleceğini söyleyen Kaya’nın, F.Ö.’ye ‘takoz’ olarak tabir edilen 3 adet külçe altın teslim ettiği belirtildi. Kuyumcunun bir süre sonra külçelerin sahte olduğu anladığı, Mehmet Kaya’nın kuyumcu olması nedeniyle bakır karışımı ile elde ettiği sahte altınları gerçeklerine benzeterek aynısını kopyaladığı aktarıldı.

  AYARIYLA OYNANMIŞ HASSAS TERAZİ

  İddianamede Mehmet Kaya’nın 2’nci olayda, kardeşi Orhan Kaya ve ortağı olarak tanıttığı Erhan Çiftçi ile Uşak’ta kiraladıkları yerde sözde kuyumcu dükkanı açtıkları, İzmir ve çevre illerde kuyumculara altın veren bir firmada çalışan G.Ş.’ye ulaştıkları anlatıldı. Sözde iş yerine çağırdıkları G.Ş.’den aldıkları altını ayarıyla oynanmış hassas terazi ile tartarak alan ve ödeme yapan Kaya ve yanındakilerin o akşam Uşak’tan ayrıldıkları belirtildi.

  G.Ş’nin, yaklaşık 300 gram açığı olduğunu anlayıp, tekrar Uşak’a gittiğinde kuyumcunun kapalı olduğu, Mehmet Kaya’ya ulaşamayınca da dolandırıldığını anladığı belirtildi. 2 olayda da yer alan Mehmet Kaya’nın, ‘serbest meslek sahibi kişilerin dolandırıcılığı’ suçundan 6 yıldan 20 yıla kadar, tek olayda yer alan Orhan Kaya, Özcan Türan ve Erhan Çiftçi’nin ise aynı suçtan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamede ayrıca bu kişiler hakkında başta Antalya ve Konya olmak üzere farklı illerde karıştıkları dolandırıcılık olayları ile ilgili farklı soruşturmalar yürütüldüğü de aktarıldı. İddianame, Ankara 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler