TRY - Türk Lirası
EUR
20,452
USD
18,811
GBP
23,325
CNY
2,773
28 Ocak 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAvustralya'da 20 metrelik kaçış tüneli bulundu

Avustralya’da 20 metrelik kaçış tüneli bulundu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Avustralya’da mültecilerin gözaltında tutulduğu Yongah Hill gözaltı merkezinin altında 20 metrelik kaçış tüneli ortaya çıkartıldı.

Tünelin henüz tamamlanmadığı ve aylar önce kazılmaya başlandığı tespit edildi.

Ülkenin Batı Avustralya eyaletindeki Yongah Hill gözaltı merkezinin Falcon yerleşkesinde pazartesi günü ayrıntılı bir kaçış tüneli ortaya çıkarıldı. Mülteci Eylem Koalisyonu’ndan (RAC) yapılan yazılı açıklamada tünelin, yaklaşık üç metre derinliğinde ve 20 metre uzunluğunda olduğu belirtildi. Konaklama bloklarından birinin altında ortaya çıkartılan tünelin, dış çevre çitinin beş metre yakınına kadar uzandığı ifade edildi. Şubat ayı verilerine göre gözaltı merkezinde toplamda 320 kişinin bulunduğu belirtilirken, mültecilerin gözaltı sürelerinin 600 günü aştığı açıklandı.

Avustralya'da 20 metrelik kaçış tüneli bulundu
Avustralya’da 20 metrelik kaçış tüneli bulundu

‘MÜLTECİLER, BU MERKEZLERDE BELİRSİZ SÜRE BOYUNCA TUTULUYOR’

RAC Sözcüsü Ian Rintoul tarafından yapılan açıklamada ülkesine geri gönderilmeyeceği bilinen mültecilerin bilinçli şekilde bu merkezlerde belirsiz süre boyunca tutularak cezalandırıldığını öne sürüldü. Rintoul ayrıca Avustralya hükümetinin mülteci politikasını, sistematik olarak özgürlükten ve akıl sağlığından mahrum bırakma olarak nitelendirdi. Rintoul “Gözaltı gerçek suçtur. İnsanlar, insan hakları ihlallerine direnme hakkına sahiptir” ifadelerini kaydetti.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler