TRY - Türk Lirası
EUR
17,4106
USD
16,2180
GBP
20,4819
CNY
2,4211
29 C
Ankara
31.6 C
İstanbul
32.7 C
İzmir
29 Mayıs 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAvcılar'da Hıdırellez Şenlikleri coşkuyla kutlandı

  Avcılar’da Hıdırellez Şenlikleri coşkuyla kutlandı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Avcılar’da Hıdırellez Şenlikleri Avcılar’da yüzlerce kişinin katılımı kutlandı. Firuzköy Mahallesi’ndeki kadınların oluşturduğu müzik grubu türküler söyledi, maniler okudu, dans etti.

  Firuzköy Vakfı tarafından Firuzköy Mahallesi’nde geleneksel olarak kutlanan ancak, koronavirüs nedeniyle iki yıl ara verilen Hıdrellez kutlamaları dün saat 19.30’da yapıldı. Üzerlerinde birbirinden renkli kıyafetleri bulunan kadınlar başta çeşitli oyunlar oynadıktan sonra kutlamaların yapılacağı kapalı semt pazarına kadar yürüdü. Büyük bir Türk bayrağı açan kadınların önünde Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ile Firuzköy Vakfı Başkanı Halil Baykal yürüdü.

  Avcilarda hidrellez senlikleri coskuyla kutlandi 1 - yerel haberler - haberton
  Avcılar’da Hıdırellez Şenlikleri coşkuyla kutlandı

  Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş ilgi ile izlenirken yolda bulunanlar ve evlerinin balkonuna çıkanlar cep telefonları ile renkli yürüyüşü görüntüledi. Yolda 3 ayrı ateşin üzerinden dilek tutarak atlayanlar kapalı semt pazarını doldurdu. Buradaki bir ağaç ‘Dilek ağacı’na dönüştürülürken, dilekte bulunmak isteyenler kurdele ve bez bağladı. Vakıf Başkanı Halil Baykal, 1928’de Bulgaristan’ın Ortaköy’üne bağlı Balcıbük köyünden bin bir zorlukla Firuzköy’e göç eden atalarının geleneklerini günümüze kadar sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

  Avcilarda hidrellez senlikleri coskuyla kutlandi 2 - yerel haberler - haberton
  Avcılar’da Hıdırellez Şenlikleri Avcılar’da yüzlerce kişinin katılımı kutlandı.

  Firuzköy Mahallesi’ndeki çoğu yaşlı 25 kadar kadından oluşan kadınlar korosu ‘Sefa getirdiniz dostlar’ ile başladıkları konserlerinde sevilen bazı türkü ve şarkıları birlikte söylerken sahnede oyunlar oynandı, şiirler ile maniler okudu. Bulgaristan’dan gelen halk oyunları ekibinin de gösteriler sunduğu etkinlikte ayrıca Sirtaki oynandı. Ekipler, ilerleyen saatlerde hep birlikte uzun süre dans etti. Saat 05.30’da Küçükçekmece Gölü’ne kadar yürünerek dilekler suya atıldı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler