TRY - Türk Lirası
EUR
20,559
USD
18,815
GBP
23,028
CNY
2,792
3 Şubat 2023, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamAtık malzemeler öğrencilerin elinde yuva oldu

Atık malzemeler öğrencilerin elinde yuva oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Aksaray’da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, atık malzemelerden bilim merkezinde 36 saat çalışarak kuş, kedi ve köpekler için barınak tasarladı.

Aksaray’da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri atık karton malzemelerden bilim merkezinde 36 saat çalışarak kuş, kedi ve köpekler için barınak tasarımı yaptı. Sokak hayvanları mekan tasarımı yarışmasında 9 takımdan 40 yarışmacı doğa dostu ürünler yaparken, ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Evren Dinçer, “Aksaray Belediyesi ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile yapmış olduğumuz bir proje yarışması.

Geri dönüşüm materyallerinden sokak hayvanları için yaşam mekanları oluşturulmasını amaçladık. Yarışmaya birbirinden özgün projeler hazırlamış. Gençlerimizin mimarı açıdan yaptıkları eserler geleceğimiz için bizlere umut veriyor. Bunu yapmamamız amacı ise bir farkındalık yaratmak istedik. Geri dönüşümün son  yıllarda Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan ve ülkemizde uygulanan geri dönüşüm için Aksaray Belediyesi olarak sıfır atığı da  burada tema olarak değindik.

Atik malzemeler ogrencilerin elinde yuva oldukj - yaşam - haberton
Atık malzemeler öğrencilerin elinde yuva oldu

Sokak hayvanları da bizim konumuz. Ülkemizde ise son günlerde ön planda. Belediye olarak barınağımızla iftihar ediyoruz. Sokak hayvanlarını ön plana alan ve geri dönüşümle ilişkilendiren onlara barınak hazırlayan önemli bir yarışma oldu” diye konuştu.

Aksaray Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı ise “Bilim Merkezi’nde uzun süreçli yaptığımız ilk proje. Bundan sonra Aksaray belediyesi ile ortak projelerimiz sürecek. Aksaray için daha iyi projelere de imza atacağız” dedi.

Aksaray Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi Ayşe Kaya, “Biz arkadaşlarımızla birlikte atölyede kedi için bir yuva tasarladık. Toplamda 5 karton atık bardak üniversitemizden ve konut çevrelerinden toplayarak 36 saatlik bir çalışma ile bu eseri ortaya çakırdık” ifadelerini kullandı.  

Etkinlik sonunda yarışmada Belediye Başkanı Evren Dinçer ile Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Sarı, dereceye giren takımlara ödüllerini verdi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler