TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerYaşamAtatürk'ün otomobilinin ahşap versiyonunu yaptı

Atatürk’ün otomobilinin ahşap versiyonunu yaptı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kırşehir’de ahşap işiyle uğraşan Sinan Yıldırım (45), Mustafa Kemal Atatürk’ün otomobilinin ahşap versiyonunu yaptı. İnce işçilik ile ortaya çıkan ve yapımı 3 ay sürede tamamlanan araç, Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor.

Kırşehir’de 12 yıldır ahşap oyma sanatıyla uğraşan Sinan Yıldırım, Ahi Külliyesi’nde bulunan Zanaatkarlar Çarşısı’ndaki atölyesinde Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1934 yılında kullandığı Lincoln marka otomobilin ahşap versiyonunu yaptı. İthal çam ağacından yapılan aracın far ampulleri ve lastikleri dışında tamamı ahşaptan oluşuyor.

Aracı 3 aylık süreçte yaptığını belirten Yıldırım, “Bu araç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı döneminde kullanmış olduğu 1934 model Lincoln marka aracın birebir ahşap versiyonu. Bu aracı 3 aylık bir süreçte tamamladım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e vefa borcunu ödemek için yaptım. Bitimi sonrası aracı Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenmek üzere belediyeye hibe ettim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz ruhlarına bir hediyemiz olduysa ne mutlu bize” dedi.

Ataturkun otomobilinin ahsap versiyonunu yaptie - yaşam - haberton
Atatürk’ün otomobilinin ahşap versiyonunu yaptı

Çocukluk hayalinin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti anlatan Yıldırım, “Maddi hiçbir beklentim olarak yapmadım. Maneviyatı yüksek olduğu için çoktandır yapmayı düşündüğüm ve bir türlü nasip olmamıştı. Demek ki 45 yaşında mesleğimin 12’nci yılında yapmam nasipmiş. 3 aylık bir çalışmaydı. Gece gündüz çalışarak bitirdim. Çocukluk hayalimdi bu benim. Çocukluk hayalimi de gerçekleştirmiş oldum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aziz ruhlarına hediyem olsun” ifadelerini kullandı.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler