TRY - Türk Lirası
EUR
17,4792
USD
16,3701
GBP
20,5872
CNY
2,4459
15.5 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
24.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAtatürk'ün Çanakkale'de verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar sergilenecek

  Atatürk’ün Çanakkale’de verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar sergilenecek

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de verdiği emirlerin yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektuplar Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi’nde sergilenecek.

  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı, bir koleksiyonerden satın alınan 360’a yakın mektup, fotoğraf ve haritadan oluşan belgeleri envanterine kaydetti. Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, belgeler arasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale cephesinde verdiği emirlerin de yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektupların bulunduğunu söyledi. Belgelerin, hizmete açılacak olan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi’nde sergileneceği belirtildi.

  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı 3 yıl önce askeri kültür varlıklarının, ait olduğu topraklarda korunması ve sergilenmesi için ‘Sahip Çıkalım’ kampanyası başlattı. Bu kapsamda, Çanakkale Savaşları’na ait objeler bir yandan Alan Başkanlığı’na bağışlanmaya devam ederken, bir yandan da koleksiyonerlerin elindeki objeler satın alınıyor. Son olarak İstanbul’daki bir koleksiyonerden satın alınan 360’a yakın mektup, fotoğraf ve haritadan oluşan belgeler, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ne getirilerek, Alan Başkanlığı envanterine kaydedildi. Belgelerin, yakında hizmete açılacak olan Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi’nde sergileneceği belirtildi.

  Atatürk'ün çanakkale'de verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar sergilenecek
  Atatürk’ün Çanakkale’de verdiği emirlerin yer aldığı mektuplar sergilenecek

  ‘BÜTÜN ARAŞTIRMACILARA CEVAP VEREBİLECEK BELGELER ELİMİZE ULAŞTI’

  ​Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Savaşlarıyla alakalı çok önemli belgelerin Alan Başkanlığı envanterine kaydedildiğini belirterek; şunları söyledi:

  Gazi mustafa kemal atatürk'ün çanakkale'de verdiği emirlerin yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektuplar çanakkale savaşları araştırma merkezi ve kütüphanesi'nde sergilenecek.
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’de verdiği emirlerin yer aldığı, kendi imzasını taşıyan mektuplar Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi’nde sergilenecek.

  “Bunlar içerisinde en önemlileri Çanakkale’nin kahraman ve muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşlarının en önemli anlarında vermiş olduğu emirleri içeren, kendisinin imzası bulunan 3 mektup. Aynı zamanda Enver Paşa imzalı belgeler de elimize ulaştı. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale Savaşlarıyla ilgili bütün araştırmacılara cevap verebilecek orijinal, özgün ve içeriği çok geniş belgeler şu anda bizim envanterimizde yerini almaya başladı. Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale’de çok özel bir tarihi binayı restore ederek, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ve Kütüphanesi haline getireceğiz. Her Çanakkale araştırmacısı, hangi konuda neyi merak ediyorsa bu belgelerden ulaşmış olacak.”

  Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bundan sonra da Çanakkale ile ilgili elinde bilgisi ve belgesi olan, savaş malzemesi olan herkesten Tarihi Alan Başkanlığına bunları ulaştırmalarını beklediklerini söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler