TRY - Türk Lirası
EUR
18,2015
USD
18,1073
GBP
21,4339
CNY
2,6558
29.8 C
Ankara
31.5 C
İstanbul
36.1 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAssos Antik Limanı'ndaki turistik tesisler açıldı

  Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesisler açıldı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesisler, ‘afet bölgesi’ ilanıyla yamaçtaki büyük kayaların ıslah çalışmalarının ardından 15 ay sonra hizmete açıldı. 

  Assos Antik Liman’a inen yolun sol kısmındaki yamaçta yer alan kayalar ile taş parçaları depremler ve doğa koşullarının etkisiyle düşmeye başladı. İlk olarak 2015 yılında bir turistik tesisin çatısına, önceki yıllarda da yola düşen büyük kaya parçaları, AFAD yetkililerini harekete geçirdi. AFAD, bir yıla yakın süren incelemelerinin ardından yaşanan tehlikeye ilişkin bir rapor hazırladı ve alan ‘afet bölgesi‘ ilan edildi.

  Assos antik limanı'ndaki turistik tesisler açıldı
  Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesisler açıldı

  AFAD’ın raporu doğrultusunda Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihalesi yapılan kaya ıslahı için Assos Antik Limanı 2021’in Nisan ayında ziyaretçilere kapatıldı. 15 ay boyunca kapalı kalan bölgede kaya ıslahı çalışmaları yapıldı. Çanakkale Troya Müzesi ile Assos Kazıları Başkanlığı arkeologları gözetimindeki çalışmaların sona erdiği belirtildi.

  15 ay boyunca kapalı kalan Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacıdan oluşan tesisler, yeniden faaliyetine başladı.

  Çanakkale'nin ayvacık ilçesindeki assos antik limanı'ndaki turistik tesisler, 'afet bölgesi' ilanıyla yamaçtaki büyük kayaların ıslah çalışmalarının ardından 15 ay sonra hizmete açıldı.  
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesisler, ‘afet bölgesi’ ilanıyla yamaçtaki büyük kayaların ıslah çalışmalarının ardından 15 ay sonra hizmete açıldı. 

  Liman içerisinde turizm işletmeciliği yapan Muzaffer Özden, Kurban Bayramı ile yeniden işletmelerini açtıklarını ifade ederek, “Yaklaşık 15 ay kapalı kaldık. Ama şu andan itibaren işletmelerimiz artık açıldı. Devlet büyüklerimizden bu zamanda bize destek oldukları için çok teşekkür ederiz. Umarım artık böyle bir süreç yaşanmaz. Şu anda yapılan çalışmalarla gönül rahatlığı ile misafir ağırlamaya devam edeceğiz. Herkesi bekleriz” dedi.

  Assos Antik Liman’ın bağlı olduğu Behram köyü muhtarı Numan Türkay ise, “2021 yılı Nisan ayında kaya ıslahı çalışmaları başladı. Bu çalışmalar tamamlanarak Kurban Bayramı’nda bitirildi ve faaliyete açıldı. Afet bölgesi kararı da kaldırıldı. Şu anda liman bölgesindeki turizm işletmelerimiz faaliyetine başlamıştır. Tüm misafirlerimizi bölgemize davet ediyorum” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler