TRY - Türk Lirası
EUR
16,8096
USD
15,9086
GBP
19,8758
CNY
2,3797
19 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
26.7 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaAspir bitkisi için özel destek sağlanmalı

  Aspir bitkisi için özel destek sağlanmalı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Milletvekili Gürer, aspir bitkisi için Meclis Araştırması açılmasını istedi… Gürer: “Aspir bitkisi için özel destek sağlanmalıdır, yağ açığında aspir düşünülmelidir” dedi.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, faydaları ve kullanım alanları saymakla bitmeyen aspirin, dünyanın pek çok ülkesinde yüksek miktarda üretilirken, ülkemizde üretim miktarının çok kısıtlı olmasının nedenlerinin araştırılıp, bu bitkinin ekim alanlarının artırılması noktasında çalışma başlatılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

  GÜRER, ASPİR BİTKİSİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI 

  Kuraklığa dayanıklı ve ülkemizin her yerinde yetiştirilme imkanı olan aspirin, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Meclis Araştırma Önergesiyle Meclis gündemine taşındı.

  EKİM ALANI, 2 BİN 200 HEKTARDAN GERİYE DÜŞTÜ 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, ülkemizde aspirin 1970’li yıllarda 2 bin 200 hektara ulaşmasına rağmen günümüzde ekim alanlarının daraldığına dikkat çekti. 

  Omer fethi gurer56565 1 - politika, chp haberleri - haberton

  EKİM ALANLARI GENİŞLETİLMELİ 

  CHP Milletvekili Gürer, “Bugün, çiftçiler tarafından belirli miktarlarda ekilen aspir, el preslerinde veya diğer yöntemlerle yağı çıkarılarak bölgesel olarak tüketilen ancak yeterli ekim alanı ve yeterli üretim olmadığından piyasaya arz edilmeyen bir bitki konumuna düşmüştür. Aspir ekim alanlarının arttırılması için ekim alanı ve ürün artırımı çalışması yapılması önem teşkil etmektedir”değerlendirmesinde bulundu.

  FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR 

  Çay olarak tüketilebilen ve içerisinde yararlı amino asitler, mineral maddeler ve bazı vitaminlerin (B1, B2, B12, C ve E) bulunması nedeniyle sağlık acısından da kıymetli olduğu olduğunu bilinen aspirin kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkenin her yerinde yetişmesi olası ekonomide getirisi yüksek olan aspir bitkisinin ülkemizdeki durumu araştırmalar yapmaya değerdir. Tohum kabukları sanayide kullanılabilen yoğun ve sert yüzeyli kağıt yapımında kullanılan ve farklı alanlarda yararlanılan aspir yeşilken hayvan otlatılması içinde uygundur” ifadelerini kullandı. 

  YEM AÇIĞINI BİLE GİDEREBİLİR 

  Yem olarak besleyici olan yonca ve yulafa eşdeğer görülen aspirin yem açığının giderilmesinde de değerlendirilebileceğine vurgu yapan Gürer, “Gıda boyası ve tekstilde kumaş boyası olabildiği gibi pek çok ülkede geniş ekim alanları mevcutken ülkemizde bu konuda gereken atılım sağlanamamıştır. Yağ açığını da giderecek olan bu bitki için neden gereken sağlanmamaktadır?” diye sordu

  YAĞI VE KÜSPESİ DE DEĞERLİ 

  Gürer, aspirin yağı alınarak yemek olarak tüketildiği gibi geriye kalan küspe kısmı da, içerdiği yüzde 25’e varan ham protein oranıyla (ortalama yüzde 22-24) hayvancılıkta da çok iyi bir yem kaynağı olarak kullanılabileceğine vurgu yaptı.

  ÜRETİCİYE EKİM DESTEĞİ SAĞLANMALI 

  Aspir için; ekim yapmayı düşünen üreticileri teşvik etmek üzere yeniden ekim desteği sağlanması gerektiğine işaret eden Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde şu ifadelere de yer verdi: 

  “Aspirin faydalarını bilen ülkelerin yüksek miktarlarda ekim yaptıkları ve ürünün hemen her bölümünden yararlandıkları görülmekte olmasına rağmen ülkemizdeki ekim alanlarının yetersiz olduğu görülmekte olduğundan gerekli çalışmaların yapılması adına bu konuda Meclis Araştırması açılmalıdır…”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler