TRY - Türk Lirası
EUR
17,4792
USD
16,3701
GBP
20,5872
CNY
2,4459
15.5 C
Ankara
21.5 C
İstanbul
24.7 C
İzmir
25 Mayıs 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAsırlık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor

  Asırlık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hakkari’nin Yüksekova ve Derecik ilçelerinde asırlık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor. Bayram namazı sonrası bir araya gelen ilçe halkı, pandemi nedeniyle 2 yıl sonra toplu olarak mezarlık ziyareti yaptı, belirlenen evlerde yemek yiyip, bayramlaştı.

  Yüksekova’nın Aksu ve Derecik ilçesinin Balkaya köylerinde yaşayanlar, bayramlaşma geleneğini yaşatıyor. 2 yıldır pandemi nedeniyle bayramda bir araya gelemeyen her iki köyün sakinleri, bayram namazı sonrası birbirleriyle bayramlaştıktan sonra mezarlıklara giderek dua etti. Daha sonra köylerde belirlenen evlerde kahvaltı yapan vatandaşlar, toplu olarak ev ev dolaşıp birbirleriyle bayramlaştı. 

  ‘İKİ YILIN HASRETİNİ GİDERMİŞ OLDUK’

  Asırlık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor
  Asırlık bayramlaşma geleneği yaşatılıyor

  Yüksekova’ya bağlı 150 haneli Aksu köyünde yaşayan Hacı Süleyman Durna (80), atalarından kalan bayramlaşma geleneğinin köylerinde hala devam ettiğini belirterek, “Her bayramda sabah bayram namazı sonrası mezarlığa gidip, ölenlerimizi andıktan sonra, kahvaltı için köyün en büyüğü olduğumdan burada kahvaltı yapıyoruz. Ardından hep birlikte ev ev dolaşıp, ilkin hasta ve yaşlılarımızın bayramını kutluyoruz. Eskiden beri dedelerimizden gelen bir gelenektir.

  Bizler de bu geleneğini hep birlikte sürdürüyoruz. İki yıldır pandemi nedeniyle bayramlaşmıyorduk. Bu yıl pandemi süreci bittikten sonra yine kucaklaşarak iki yılın hasretini gidermiş olduk” dedi. Rüstem Durna ise, küçüklüğünden beri bu geleneğe şahitlik ettiğini, il dışına göreve gittiğinde bile bu geleneğe uymak için bayramda köye döndüğünü söyledi.  

  Derecik ilçesine bağlı Balkaya köyünde de bayramlaşma heyecanı yaşandı. 2 yıldır pandemi nedeniyle bayramlaşamayan köylüler, bu yıl toplu bayramlaşma yaptı. Erol Kaya, 2 yıl aradan sonra bayramda bir araya gelip, yakınlarıyla bayramlaştıkları için mutlu olduklarını söyledi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler