TRY - Türk Lirası
EUR
15,2113
USD
13,4118
GBP
18,2485
CNY
2,1137
-6.4 C
Ankara
2.6 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaAsgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz

  Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin, ticari yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek “Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz” dedi.

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin, ticari yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek, “Esnaf, ekonomik gelişmelerde bir saat sonrasını bile tahmin edemediği için vadeli alışverişler durdu, talep düştü, üretim sınırlandı” dedi. 

  Bugünlerde açıklanması beklenen 2022 yılına ait asgari ücret 5 bin TL olsa bile geçen yılki alım gücünün altında kalacağını ifade eden Ömer Fethi Gürer,”Esnaf ve çiftçi geçen yıla göre 3-4 kata ulaşan maliyet artışı karşısında ne yapacağını şaşırdı. Vadeli alışverişler durdu, tüm satışlar peşine döndü” diye konuştu. 

  DÖVİZ KURLARINDAKİ AŞIRI ARTIŞ, TİCARİ HAYATI TEPETAKLAK ETTİ 

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 3 ay önce 8 lira bandındayken bugün 14 liranın üzerine çıkan Dolar ve yine 16 lira seviyesini aşan Avro başta olmak üzere döv iz kurlarındaki aşırı yükselişin, ülkemizde ticari hayata tepetaklak ettiğini söyledi.

  Asgari ücret 5 bin tl olsa bile kurtarmaz
  Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz

  EKONOMİDE 1 SAAT SONRASININ BİLE NEOLACAĞI TAHMİN EDİLEMİYOR 

  Döviz kurlarındaki yükselişin, dövizle alakalı olsun veya olmasın tüm ürünlerde fiyat artışına neden olduğuna dikkat çeken Gürer, “Bu durumda bir saat sonrasına bile göremeyen üretici ve esnaf ne yapacağını, nasıl tedbir alacağını bilemez hale geldi. Mal alımı konusunda kaygı yaşayan esnaf, vadeli alışverişi durdurdu,tüm alışverişler peşine döndü” dedi.

  TÜM ALIŞVERİŞLER PEŞİNE DÖNDÜ 

  Bu durumun taleplerin düşmesine ve üretimin sınırlanmasına neden olacağını anlatan Gürer, “Yeni ekonomik model diye kamuoyuna yapılan açıklamalar çözüme değil kaygı ve belirsizliğe neden olmaktadır.Esnaflar alışverişte vadeli dönem durduğunu ve peşin alışveriş yaptıklarını ifade etmektedirler.Tüm satışlar peşine dönmüştür.Bu durum talebinde düşmesi ve üretiminde sınırlanmasına neden olabilecektir.Önünü göremeyen üretici ve esnaf kendince önlemler alıp batmamaya çalışmaktadır” diye konuştu.

  GİRDİ MALİYETLERİ 3-4 KAT ARTTI 

  Tarımsal üretimde girdi maliyetlerindeki artışın tüm ürünlerde fiyat artışına neden olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ve çiftçinin yaşadığı belirsizliğin, fiyat çartışlarının geçen yıla göre 3-4 kat artmasından kaynaklı olduğuna dikkat çekti. 

  ASGARİ ÜACRET 5 BİN LİRA OLSA BİLE YETMEZ 

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretin belirleneceği şu günlerde 2022 yılı için ifade edilecek rakamın 5 bin TL olması halinde bile, geçen yılki asgari ücretin alım gücünü yakalama şansının olmadığına  vurgu yaptı. 

  Chp niğde milletvekili ömer fethi gürer, döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin, ticari yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek
  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin, ticari yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek “Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz” dedi.

  BELİRSİZLİK PİYASALARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Gürer, “Asgari ücret görüşmelerinin başladığı güne göre ekonomide yaşanan değişkenlikler, işçi sendikaların asgari ücret talebinin üzerinde bir gelir kaybına neden olmuştur. Esnaf sattığı ürünü aynı fiyatla yerine koyamamaktadır. Yoksulluğun artması esnafın satışını da etkilemektedir. Giderler artarken gelirin sabit kalması her kesimden vatandaşı zora sokmuştur. Belirsizlik piyasaları olumsuz etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

  İŞ İNSANLARI DA TEDİRGİN 

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iş insanlarının da dalgalı döviz kurlarının neden olduğu olumsuzluktan etkilendiğine değinerek, “Onlar da önlerini göremiyor. Ne yapacaklarını bilemez durumdalar” şeklinde konuştu.

  DÖVİZİN ETKİSİNİ ANLAMAK İÇİN BU DURUMU YAŞAMAMIZ MI GEREKİYORDU?

  Döviz kurlarının aşırı bir şekilde yükselişe geçtiği dönemde, önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanının bir televizyon programında, konuyu gündeme getiren sunucuya “Dövizle mi maaş alıyorsunuz” diyerek çıkıştığını anımsatan CHP Milletvekili Gürer, “Dövizle mi maaş alıyorsun diye soranların dövizin piyasalarda etkisini anlamaları için bu süreci yaşamamız mı gerekiyordu?”dedi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler