TRY - Türk Lirası
EUR
18,1759
USD
18,1049
GBP
21,4081
CNY
2,6558
24.4 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
32 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerArıtılmış atık sular yeniden değerlendirilecek

  Arıtılmış atık sular yeniden değerlendirilecek

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, yüzde 4 olan 2022 yılı sonu arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranı hedefine yılın ilk yarısında yüzde 4,2’yle ulaşıldığı açıklandı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranı hedefi kapsamında çalışmaların sürdüğü belirtildi. Stratejik planlama noktasında yapılan çalışmalar sonucunda, 2022 yılının ilk yarısı itibarıyla yıl sonu hedefi aşılarak atık suların yeniden kullanım oranının yüzde 4,2’ye ulaştığı kaydedildi. Arıtılmış atık suların yeniden kullanım oranının 2023’te yüzde 5’e, 2030 yılında ise yüzde 15’e çıkarılmasının amaçlandığı belirtildi.

  Aritilmis atik sular yeniden degerlendirilecek 1 - yerel haberler - haberton
  Arıtılmış atık sular yeniden değerlendirilecek

  Türkiye’nin yakın gelecekte su sıkıntısı çeken ülkeler arasında yer alacağı tahmininde bulunularak, atık su geri kazanım ve kullanımının öneminin bir kat daha arttığı vurgulandı. Arıtılan atık suların, peyzaj ve tarımsal sulama, endüstriyel kullanım, yer altı suyu besleme, rekreasyonel kullanımlar, evsel ve endüstriyel uygulamalar gibi birçok alanda yeniden kullanılabildiği ifade edildi. Bu bağlamda yıllık yaklaşık 283 milyon metreküp arıtılmış atık suyun yeniden kullanıldığı hatırlatıldı. Ayrıca Oymapınar veya Kapulukaya Barajı hacmi kadar suyun yeniden kullanıldığı bilgisine yer verildi.

  Aritilmis atik sular yeniden degerlendirilecek 2 - yerel haberler - haberton
  Arıtılmış atık sular yeniden değerlendirilecek 1

  Atık suların alternatif bir su kaynağı olarak değerlendirildiği bildirilerek, döngüsel ekonomi ilkeleri doğrultusunda su kullanımını azaltma, oluşan atık suları arıtarak yeniden kullanma ve bu sayede su kaynaklarının korunmasını sağlamanın öncelikli hedeflerden olduğu kaydedildi. Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda, temiz üretim çalışmaları için Türkiye’deki sanayi tesislerinde tüketilen suyun azaltılması, arıtılmış atık suların kullanımının yaygınlaştırılması hususunda da faaliyetlerin sürdüğü bildirildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler