TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerArama kurtarma köpekleri nasıl eğitiliyor

Arama kurtarma köpekleri nasıl eğitiliyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Meksika’dan Adıyaman’a gelen ekibin arama kurtarma köpeği Proteo enkaz çalışmaları sırasında hayatını kaybetti. Meksika merkezli El Financiero gazetesi, arama kurtarma köpeklerinin nasıl ve ne kadar sürede eğitildiğini yazdı.

Depremlerin yıkıma neden olduğu Adıyaman’da çalışmalarını sürdüren Meksika ekibinin arama kurtarma köpeği Proteo’nun çalışmalar sırasında yaşamını yitirmesinin ardından ekip, Proteo’nun anısına saygı duruşu ve tören düzenledi. Proteo, Türkiye’ye arama kurtarma faaliyetleri kapsamında Meksika’dan gelen 16 köpekten biriydi. El Financiero gazetesi, bu köpeklerin nasıl ve ne kadar sürede eğitildiğini yazdı.

Arama kurtarma kopekleri nasil egitiliyora - dış haberler - haberton
Arama kurtarma köpekleri nasıl eğitiliyor

HENÜZ 4 AYLIKKEN EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

Meksika Savunma Bakanlığı bünyesi altında eğitilen bu köpeklere 3 aylıkken mikroçip takılıyor ve kimlikleri çıkarılıyor. Köpekler 4 aylık olduktan sonra arama kurtarma ekiplerine entegre edilerek eğitime başlıyor ve bir yaşına girene kadar eğitimleri devam ediyor. Köpekler daha sonra orduda çeşitli uzmanlık alanlarına göre ayrılıyor. Bu uzmanlıklardan biri de doğal afetlerde insanların kurtarılmasını kapsıyor.

Proteo adlı köpek, adını Yunan mitolojisindeki Poseidon’un oğlu Proteus’tan alıyor. Yunan mitolojisinde Proteus, geleceği önceden tahmin edebiliyor.

PROTEO’NUN EĞİTMENİ: SENİNLE GURUR DUYUYORUM

Proteo’nun sahadaki eğitmeni ve ondan sorumlu asker Villeda, köpeğin ölümünün ardından yaptığı açıklamada, “Seninle gurur duyduğumu söylemek istiyorum çünkü sen her zaman güçlü, çalışkan ve asla pes etmeyen bir köpektin. Maalesef benimle geri dönemeyeceksin, seni her zaman hatırlayacağım. Tüm Meksika umarım seni hep hatırlar, asla unutmaz. Bir gün birbirimizi tekrar göreceğiz” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler