TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
25 Mart 2023, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYaşamArama kurtarma köpekleri 50 kişiyi enkazdan kurtardı

Arama kurtarma köpekleri 50 kişiyi enkazdan kurtardı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İHH İnsani Yardım Vakfı Köpekli Arama Kurtarma Birimine bağlı arama kurtarma köpekleri, afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara önemli katkılar sundu. Köpeklerin yer tespitleri sonrası arama kurtarma görevlilerince 50 kişi enkazdan sağ çıkarıldı.  

İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, depremin hemen ardından harekete geçti. İlk saatlerden itibaren yoğun çalışmalarda bulunan ekipler, şu ana kadar vefat etmiş ve sağ 3 bin 28 kişiyi enkazdan kurtardı. Bin 580 kişiden oluşan 65 arama kurtarma ekibinin 10 ildeki çalışmaları devam ediyor.

İHH Köpekli Arama Kurtarma Biriminde görevli 3 arama kurtarma köpeği de eğitmenleriyle birlikte deprem bölgelerindeki arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Görevliler, köpekler tarafından yapılan yer tespitleri sonrası 50 kişiyi enkazdan sağ çıkardı.  

Arama kurtarma kopekleri 50 kisiyi enkazdan kurtardiz - yaşam - haberton
Arama kurtarma köpekleri 50 kişiyi enkazdan kurtardı

“İLK GÜN ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

İHH Köpekli Arama Kurtarma Birimi Eğitmeni Mustafa Yorgancı, depremin yaşandığı ilk gün çalışmalara başladıklarını belirtti. Yorgancı, şunları dedi:

“Depremin ardından 10 gün boyunca Hatay, Gaziantep ve Malatya’da aktif olarak görev aldık. Habil Tanış Malatya’da, İbrahim Güler Gaziantep’te, ben ise Hatay’da köpeklerimizle birlikte çalıştık. Köpeklerimiz, çalışmalara önemli katkılar sağladı. Köpeklerimizin yer tespiti yaptığı birçok noktada diğer arama kurtarma ekiplerinden de sevindirici haberler aldık. 28 günlük Yiğit bebek ve annesi Hacer Hanım’ı sağ olarak enkazdan çıkartıp sağlık görevlilerine teslim ettiğimizde hem çok duygulandık hem de çok sevindik. Arama kurtarma çalışmalarında görev alan herkese teşekkür ediyorum.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler