14.1 C
Ankara
14 C
İstanbul
14.2 C
İzmir
Salı, Nisan 20, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarApartman katlarına sığmayan yalın yalnızlıklar

  Apartman katlarına sığmayan yalın yalnızlıklar

  İlknur artuğ
  İlknur Artuğhttps://haberton.com/
  1986 doğumlu evli ve bir çocuk annesidir. Üniversite eğitimini tasarım üzerine yaparak okulunu derece ile bitirmiştir. Editör, redaktör, köşe yazarı ve araştırmacı yazar olarak çalışmaktadır. Yetişkin edebiyatı ve çocuk edebiyatı üzerine çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır. Sanatsız ve edebiyatsız bir toplum olamayacağını savunan yazar, Ankara’da ikamet etmektedir. Müze ve sanat galerini gezmeyi seven yazar, bol bol çocuklara hikayeler okuyarak gelecek nesillerin bilinçli olarak yetişmesine katkı sağlamaktadır.

  Okunmalı

  Her geçen gün çevremizde yükselen apartman katlarında insan yalın bir yalnızlığa yakalanıyor.

  Kentlerin yorgun ve yoğun günlerinin arasında sevdiklerimizle takvim yapraklarını eksiltiriz. Bazen zaman öyle bir hızlı akar ki ihtiyacımızın temellerini dahi unuturuz.

  Yavaş yavaş erozyona uğrarken ruhumuz fark etmeyiz. Oysa ki doğa ana bize sesini birçok şekilde duyurmaya çalışır. İklimler, doğumlar, kayıplar yaşarız.

  Her geçen gün çevremizde yükselen apartman katlarında insan yalın bir yalnızlığa yakalanıyor. Tekli koltuklar pencere kenarlarında konumlandırılıyor, ziller çalmıyor, posta kutuları fatura ve banka gönderileri ile dolup taşıyor. Yalnızlaşıyoruz!

  Bir olay döngüsünün sorun haline dönüşüp dönüşmediğini bir tek yolla anlarsınız. Farkındalık. Bu kavramın tanımını doğru yaptığınız sürece insanın ruh-i dünyasına giden yolun ilk basamağındasınız demektir.

  Artık hiçbir şey eskisi değil yaşamlarımızda. Kendimize ait bir bahçemiz, demirden adımızın yazdığı giriş kapımız yok. Koca bir çatının altına kat kat konumlandırılmış ev ahalileri var. Anlamsız ve tanımsız bir ilişkiye doğru gidiyor vaziyet. Sanki ne kadar üst katta olursan, o kadar üstün bir sınıf-ı hal algılanıyor. Hâlbuki ha beşinci ha onuncu katta otur ne fark eder? Elini uzatıp dalından koparamadığın elmanın kokusunu ciğerine çekmediğin sürece ne anlamı var?

  Bize biraz empati lazım. Bize biraz sevgi lazım. Bize biraz merhamet lazım.

  Edebiyata, sanata ve insana dair görüşmek üzere…

  Sanat Editörü/Yazar İlknur Artuğ

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler