TRY - Türk Lirası
EUR
17,8441
USD
18,4157
GBP
19,9967
CNY
2,5834
9.7 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
10 C
İzmir
25 Eylül 2022, Pazar
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAntik kent tiyatrosunda 2 bin yıl sonra gösteri

Antik kent tiyatrosunda 2 bin yıl sonra gösteri

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Düzce’de kazılarla ortaya çıkarılan Prusias Ad Hypium Antik Kent tiyatrosu, 2 bin yıl sonra üniversite öğrencilerinin sergilediği ‘Kuşlar’ adlı oyunla seyirciyle buluştu.

Düzce Konuralp Mahallesi’nde bulunan ve ‘Kırk Basamaklar’ olarak bilinen Prusias Ad Hypium Antik Kent tiyatrosunde Düzce Üniversitesi ve Düzce Belediyesi işbirliği ile 2 yıl önce kazı çalışması başlatıldı. Kazılar sonrasında birçok tarihi eser ortaya çıkarken, bir tiyatroya da rastlandı.

Kazılarla tiyatro sahnesi tamamen gün yüzüne çıkarılırken, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri 2 bin yıl sonra açılışı tiyatro yazarı Aristofanes’in ‘Kuşlar’ adlı tiyatro oyununu sergileyerek yaptı. Tiyatro oyununu 2 bin yıl sonra ilk oyun olması nedeniyle 2 bin kişi izledi.

Antik kent tiyatrosunda 2 bin yil sonra gosteri 1 - yerel haberler - haberton
Antik kent tiyatrosunda 2 bin yıl sonra gösteri

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Başkanı Süleyman İnceefe, “Düzce Üniversitesi, Düzce Belediyesi ve Konuralp Müze Müdürlüğü işbirliği ile burada devam eden kazı çalışmaları vardı, sona yaklaştı. Açılışı da buranın doğal dokusuna uygun antik komedya ile Aristofanes’in komedyasıyla taçlandırmaya çalıştık. Hep birlikte coşkulu bir geceyi paylaşıyoruz. Çok heyecan verici bir durum. Takriben 2 bin yıl sonra kendi dokusuna uygun bir işlevle seyircisi ile buluşuyor. Bu bizi çok umutlandırdı ve coşkulandırdı. Pandemi sonrası insanlar bu tür etkinliklere susamışlar. Sağolsunlar geldiler” dedi. 

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler