TRY - Türk Lirası
EUR
20,495
USD
19,031
GBP
23,256
CNY
2,764
21 Mart 2023, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAntalya Saklıkent'te kar kalınlığı 115 santim

Antalya Saklıkent’te kar kalınlığı 115 santim

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Antalya’da etkili olan kar yağışı nedeniyle, yüksek kesimler beyaz örtü ile kaplandı. Saklıkent’te kar kalınlığı 115 santimetreye, Beydağları’ndaki Karçukuru, Tunç Dağı gibi zirvelerde ise 1,5 metreye ulaştı. Rize ile birlikte Antalya, en çok kar yağışı alan bölge oldu.

Kentte 11 Ocak günü akşam saatlerinde başlayıp, cuma gününe kadar süren kar yağışı, Toros Dağları’nın yüksek kesimlerindeki birçok noktayı beyaza bürüdü. Kentte yaşayanlar, hafta sonu ile birlikte Saklıkent, Feslikan, Tunç Dağı etekleri, Moryer gibi kar kalınlığı 1 metreyi aşan bölgelere akın etti. Yüzlerce kişi, beyaza bürünen dağlarda aileleri ile birlikte kar ve mangal keyfi yaptı. Doğa yürüyüş grupları ile off-road araç grupları da karlı dağlara çıktı.

1,5 METREYE YAKLAŞAN NOKTALAR OLDU

Antalya’da Saklıkent başta olmak üzere Beydağları, son yağışlarda hem Türkiye hem Avrupa’da en fazla kar yağışı alan bölge oldu. Kar kalınlığı 115 santimetreye ulaşan Saklıkent’in Alpler’i bile geçtiği kaydedildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre; kar kalınlığı açısından Saklıkent ile Rize-Çamlıhemşin Huser Yaylası 115 santimetre kar kalınlıkları ile ilk sırada yer aldı. Meteoroloji’nin ölçüm istasyonlarının bulunmadığı Beydağları’ndaki Karçukuru, Tunç Dağı, Moryer, Söğütcuması, Sarıçınar gibi yaylalarda ise kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu.

Antalya saklikentte kar kalinligi 115 santime - yerel haberler - haberton
Antalya saklıkent’te kar kalınlığı 115 santim

KARDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ YAPTILAR

12 yıldır Beydağları’nın karlı zirvelerinde doğa yürüyüşü etkinlikleri kapsamında ‘kar yürüyüşü’ yapan sportif doğa gruplarından Patika üyeleri, Moryer ve Sarıbelen bölgesinde 7 kilometre yürüdü. 25 kişilik grubun 1 metreyi bulan kar üzerindeki yürüyüşünü düzenleyen grubun kurucusu Nusret Yakışıklı, önceki senelerde aralık ayı ortalarında kar yağışı alan Beydağları’nda bu yıl neredeyse 1 ay gecikme yaşandığını belirtti. Yakışıklı, “Fakat son yılların en fazla kar yağışına şahit olduk. Alçak kesimlerde 1 metre, yükseklerde 1,5 metreyi buldu. Meteoroloji’nin ölçüm istasyonu bulunmayan Beydağları’nın Kar Çukuru, Tunç Dağı, Söğütcuması, Moryer, Sarıçınar, Sarıbelen gibi yaylalarında kar kalınlıkları; 1 metreyle 1,5 metre arasında değişiyor” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler