TRY - Türk Lirası
EUR
15,5025
USD
13,7027
GBP
18,1321
CNY
2,1490
7.3 C
Ankara
12.5 C
İstanbul
14.7 C
İzmir
5 Aralık 2021, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAntalya Adliyesi'nde x-Ray krizi çözüldü

  Antalya Adliyesi’nde x-Ray krizi çözüldü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Antalya Adliyesi’nde x-Ray krizi çözüldü: 6 yıldır uygulanan, tepki ve eylemlere neden olan, avukatların giriş sırasında çantalarını x-Ray cihazından geçirme zorunluluğu sona erdi.

  Antalya Barosu‘ndan yapılan açıklamada, Adalet Bakanlığı ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görüşmeleri sonucu Antalya Adliyesi’nde avukatların çantalarını x-Ray cihazına koyarak, girişlerinin sağlanması uygulamasına son verildiği belirtildi. Açıklamada, ‘Avukatlık Kanunu’na, pandemi koşullarına ve insan sağlığına aykırı olduğu belirtilen uygulamanın sona erdirilmesi için mücadele eden avukatlara, çözüm konusunda hassasiyet gösteren yetkililere teşekkür edildi.

  AVUKATA PARA CEZASI VERİLMİŞTİ

  Uygulamada, Antalya Adliyesi’ne giriş yapan avukatlar, kimliklerini gösterdikten sonra çantalarını x-Ray cihazından geçirip ardından duyarlı kapıdan geçerek içeri alınmaya başlanmıştı. Güvenlik gerekçesi gösterilen uygulamaya avukatlar, ‘Avukatlık Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Uygulamaya karşı çıkan avukata daha önce 5326 sayılı ‘Kabahatler Kanunu’ 32/1 maddesi gereğince 441 TL ceza verilmiş, bazılarıyla ilgili de işlem başlatılmıştı.

  Antalya adliyesi'nde x-ray krizi çözüldü
  Antalya Adliyesi’nde x-Ray krizi çözüldü

  ‘PANDEMİYLE TEPKİLER ARTMIŞTI’

  Antalya Adliyesi’nde 6 yıldır devam eden uygulamanın dün itibarıyla sona erdiğini belirten Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez, “Meslektaşlarımızın çok fazla tepkisi olmuştu. Hem ‘Avukatlık Kanunu’nda hangi koşullarda aranacağı belli hem de pandemide herkesin aynı yere eşya bıraktığı ve virüse adeta davetiye çıkarması da tepkileri artırmıştı. ‘Avukatlık Kanunu’nun 58’inci maddesinde, ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz.

  Zaten adliyeye girişte hem bahçe kapısı hem de bina girişinde 2 kez avukatlar kartlarını okuttuğunda ekrandan fotoğrafları da çıkıyor ve bu uygulama güvenlik açısından yeterli. Yeni uygulamayla adliyede çalışma barışının korunacağı ve daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşacağına inanıyorum” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler