TRY - Türk Lirası
EUR
15,3302
USD
13,4955
GBP
18,3964
CNY
2,1276
-4.3 C
Ankara
4.5 C
İstanbul
2.8 C
İzmir
20 Ocak 2022, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAntakya künefelik peyniri coğrafi işaret aldı

  Antakya künefelik peyniri coğrafi işaret aldı

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Hatay’da Antakya künefesinin ana maddesi ‘Antakya künefelik peyniri’, coğrafi işaret aldı

  Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, “Antakya künefesinin lezzetinin sebebi, Antakya künefelik peyniridir. Bu tescille beraber Antakya künefesine bir standart getirmiş olduk” dedi.

  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Hatay’ın Antakya künefesinin ana maddesi ‘Antakya künefelik peyniri’ coğrafi işaret aldı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, “Hepinizin bildiği üzere, daha önce Antakya künefesinin coğrafi işaretini almıştık ve aynı zamanda Antakya künefesinin uluslararası tesciline müracaat etmiştik. İnşallah, kısa süre sonra o müjdeyi de vereceğiz” dedi.

  TESCİL EDİLEN ÜRÜN SAYISI 11’E ÇIKTI

  Antakya künefelik peyniri ile tescil edilen ürün sayısının 11’e çıktığını belirten Çinçin “Doğu ve batı mutfağının buluşma yeri; bu topraklarda, geçmişten günümüze miras kalan lezzetlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 2005 yılından bu yana coğrafi işaret sürecini yoğun bir şekilde yürütmekteyiz. Bu kapsamda Antakya mutfağı ile özleşen, en popüler ürünümüz olan Antakya künefesinin en önemli bileşeni olan peynirinin de coğrafi işaret belgesi alınmıştır. Antakya künefesinin lezzetinin sebebi, Antakya künefelik peyniridir. Künefeyi birçok ilde yapıyorlar ama maalesef zaman zaman bu peynire ulaşamadıkları için kaşardan veya değişik diğer cinslerden imal etmeye çalışıyorlar. Fakat imal edilen şeyin; sadece adı künefe oluyor, lezzeti olmuyor. Bu tescille beraber Antakya künefesine bir standart getirmiş olduk” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler