16 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
21 C
İzmir
Perşembe, Haziran 24, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAnsır Mağaraları turizme kazandırılacak

  Ansır Mağaraları turizme kazandırılacak

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Malatya’nın Yazıhan ilçesindeki tarihi M.Ö. 2’nci yüzyıla dayanan Ansır Mağaralarının turizme kazandırılması için çalışma yapılıyor.

  Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, bölgede bulunan 40 civarındaki mağara için yürüyüş yolları, ışıklandırma ve diğer alt yapı çalışmalarının yapıldığını söyledi.

  Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Yazıhan ilçesinin Ansır Mahallesi’nde bulunan Ansır Mağaraları, ilçe belediyesinin çalışmalarıyla turizme kazandırılıyor. Yazıhan Belediyesi, odacıklar halindeki 40 mağaranın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlamasını hedefliyor.

  Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, mağaraların tarihinin M.Ö. 2’nci yüzyıla dayandığını söyledi. Mağaraların bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını anlatan Öztürk, “Bu mağaralarda 14’üncü asırdan itibaren Osmanlı medeniyetlerinin izleri görülüyor. Burada 40 civarında oda şeklinde mağaralar var. Bu mağaraların turizme kazandırılması için 2019 yılında çalışma başlattık. Şu anda da çalışmalarda son aşamaya gelmiş durumdayız” dedi.

  Ansır mağaraları turizme kazandırılacak
  Ansır Mağaraları turizme kazandırılacak

  Bölgede yürüyüş yolları ve ışıklandırma gibi alt yapı çalışmaları yaptıklarını, sonbaharda bölgeyi turizme açmayı hedeflediklerini vurgulayan Öztürk, “Bölgeye şu an yürüyüş yolları, kamelyalar, ışıklandırma çalışmaları yaptık. Bizim bölgenin turizme kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda turizm destinasyon noktalarından birinin Yazıhan’da Ansır Mağaralarının oluşturmasını hedefliyoruz. Yapılacak çalışmalar ile burada turizm uğrama noktası oluşturmaya çalışacağız. Bölgeye gelen insanları bu mağaraları görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler