TRY - Türk Lirası
EUR
18,1408
USD
18,5020
GBP
20,6298
CNY
2,6000
16.3 C
Ankara
22 C
İstanbul
25 C
İzmir
2 Ekim 2022, Pazar
Ana SayfaYazarlarAnne ve babalık sertifikası

Anne ve babalık sertifikası

Ayşe Köse
Ayşe Kösehttps://haberton.com/
Ayşe Köse, Okul öncesi öğretmenliği mezunu. 10 yıllık çalışma hayatının 2 yılını koordinatör olarak , 3 yılını ise okul öncesi öğretmeni olarak görev yaptı. Son 5 yıldır da anaokulu müdürü ve eğitim koordinatörlüğü yapmakta.

Haftanın Öne Çıkanları

Olmamalı. Herkes anne baba olmamalı. Daha bu kelimelerin bile anlamlarını bilmiyorlar. Ve bilinecek o kadar şey var ki. Anne ve babalık sertifikası çıksın biran önce. Bizden sonrakiler yanmasın.

Sertifika nedir ? Bir kursa ya da seminere katılanlara verilen belgedir. Tabi ki başarılı olurlarsa. Ne yazık ki saygı ve insanlıktan daha önce gelir çoğumuz için kariyer. Ama en önemli yerde verilmesi gereken belgeleri atlıyoruz. Anne ve babalık çok kutsal iki kavram değil mi? Peki niye herkes anne baba oluyor? Niçin bir eğitime tabi tutulmuyor? Oysa bizler yıllarca sınavdan sınava giriyoruz. Üstelik hem zor oluyor hem nasıl geçirmesek diye uğraşıyorlar sanki. Peki anne baba olmak niye bu kadar kolay? Neden eğitime almıyorlar?

Olmamalı. Herkes anne baba olmamalı. Daha bu kelimelerin bile anlamlarını bilmiyorlar. Ve bilinecek o kadar şey var ki. Nasıl davranmalı, ne yapmalı?

Anne ve babalik sertifikasi 2 - yazarlar - haberton
Anne ve babalık sertifikası

Siz çocukları bağırıp çağırıp, dövmek için mi getireceksiniz dünyaya? Ya da sizin gibi düşünsün, sizin kafanızdaki gibi biri olsun diye mi? Olmayınca bu çocuk nasıl benim çocuğum olur demek için mi? Canınız isteyince seviyormuş gibi yapmak için mi? Seni Allaha havale ediyorum demek için mi? Allah sana senin gibi çocuk versin demek için mi? Herkese şikayet etmek için mi? Sizin istediğinizi yapmadığında kavga etmek için mi?

Bir şey söyleyeyim mi? Siz dünyaya sevmek için değil de kavga etmek için çocuk getiriyorsunuz. Sevmek dışında her şeyi öğretiyorsunuz. Asıl öğretmeniz gerekenleri öğretemiyorsunuz. Aile ne demek, aile sevgisi nasıl olur, aile de hoş sohbet nasıl olur, aile özlemi nedir? Bunları alın müfredata. Çünkü herkes bunları bilecek kadar şanslı olmuyor. İnsan yaşamadığı şeyi bilemez çünkü. Yabancılaştık bu kelimelere. Bilmiyoruz anlamlarını.

Lütfen ama lütfen herkes anne baba olmasın. Anne babalık karın doyurmak, cebine harçlık koymak değil. Anne baba sıcaklığını şefkatini öğrensinler önce. Sonra da bir çocuk nasıl sevilir öğrensinler. Geçemeyene vermeyin sertifika. Araba kullanmayı bilmeyen birini trafiğe çıkarmak nasıl tehlikeliyse bu da öyle tehlikeli işte.

Anne ve babalik sertifikasi 3 - yazarlar - haberton
Olmamalı. Herkes anne baba olmamalı. Daha bu kelimelerin bile anlamlarını bilmiyorlar. Ve bilinecek o kadar şey var ki. Anne ve babalık sertifikası çıksın biran önce. Bizden sonrakiler yanmasın.

İkisi de can alır bilmeyince. Anne babalığı çok yanlış anlayanlar var. Anne ve babalık sertifikası çıksın biran önce. Bizden sonrakiler yanmasın. Ha bir de eğitim sonu sınavlar hem uygulamalı hem çoktan seçmeli olsun. Sonrasında bir de mülakat olsun. Hak ederlerse olsunlar anne baba. Çünkü bu dünyada gerçekten sevgiyle çocuk büyütmek isteyenler var.

Mutsuz, sevgisiz çocuklardan oluşan koca kalabalığın içine dahil olacak olanlarda. Bütün sertifikalardan daha önemli annelik babalık sertifikası. Şimdi sorsalar bir çoğumuza aileyi, anne baba sevgisini, çocuk olmayı, mutlu olmayı, anne baba özlemini sınıfta kalırız eminim. Bu yüzden hep diyeceğim herkes anne baba olmasın diye. Bilemezsiniz bunu diyecek kadar neler yaşadı neler hissetti, anne baba kelimesinden, çocuk olmaktan niye bu kadar korktu diye.

Sorsanız hepsi mükemmel ebeveyn, çocuk kötü. Umarım bu dünyaya sizleri gerçekten seven, her anınızı sevgi dolu geçirmenizi sağlayacak ebeveynler tarafından dünyaya gelirsiniz çocuklar. Çünkü aksi korkunç. Mutsuzluktan başka bir şey hatırlatmıyor size.

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler