TRY - Türk Lirası
EUR
15,2391
USD
13,4632
GBP
17,8893
CNY
2,1130
4.6 C
Ankara
11.5 C
İstanbul
7.7 C
İzmir
2 Aralık 2021, Perşembe
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAnkara'da yolculara yönelik sanat etkinliği

  Ankara’da yolculara yönelik sanat etkinliği

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da yolculara yönelik sanat etkinliği düzenledi; yolcular kasım boyunca ASM oyunlarını izleyecek

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentlileri her mecrada sanatsal faaliyetlerle buluşturmaya devam ediyor. BUGSAŞ, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) gelen ve giden binlerce yolcuyu kasım ayı boyunca Ankara Sanat Merkezi’ne bağlı oyuncuların sahneleyeceği oyunlarla buluşturacak.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada Başkent’i sanatın da başkenti yapmak için çalışmalarına ara vermeden devam eden Büyükşehir Belediyesi’nin her gün binlerce yolcunun gelip gittiği Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin (AŞTİ) kapılarını Ankara Sanat Merkezi (ASM) oyuncularına açtığı kaydedildi.

  " aşti̇’deki değişimi sanatsal dokunuşlarla da sürdürmek istiyoruz"
  ” AŞTİ’deki değişimi sanatsal dokunuşlarla da sürdürmek istiyoruz”

  HAFTADA BİR SOKAK TİYATROSU

  Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BUGSAŞ ile ASM iş birliğiyle AŞTİ’ye gelen ve giden yolcular kasım ayı boyunca haftada bir sokak tiyatrosu ile buluşturulacak.

  Sahnelenen oyunlarla AŞTİ’ye yeni bir renk geleceğini ve sanatsal faaliyetleri teşvik etmeyi amaçladıklarını belirten BUGSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

  “Kültür ve sanatın başkenti Ankara’nın Anadolu’ya açılan kapısı AŞTİ’nin de sanatla buluşması için sokak tiyatrosu uygulamasını başlattık. Haftada bir gün Ankara Sanat Merkezi sanatçıları kısa oyunlar sergileyecekler. AŞTİ’deki değişimi sanatsal dokunuşlarla da sürdürmek istiyoruz. AŞTİ artık Cumhuriyet’in Başkenti’ne yakışır çağdaş bir otogar olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tadilatla paralel sürdürdüğümüz çalışmaların sonunda Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışır bir otogarı Ankara’ya hediye edeceğiz. Mevcut ön yargıları yıkıp yepyeni bir otogar inşa etmek için esnafımız ve AŞTİ çalışanlarıyla omuz omuza bir çalışma yürütüyoruz.”

  Ankara Sanat Merkezi Sanat Yönetmeni Bülent Durmaz da tiyatroyu sevdirmek amacıyla bu projede yer aldıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. AŞTİ’ ye gelen misafirlerimize sanat farkındalığı kazandırmak ve motive edebilmek amacıyla her hafta farklı oyunlar düzenliyoruz. Sanat Ankara’da her yerde diyerek insanları sanatla uğurlamayı ve sanatla karşılamayı hedefliyoruz. Sayın Mansur Başkan’ın ilgi ve alakalarıyla bu etkinliklerimize devam ediyoruz. Hacivat ve karagöz, pandomim, orta oyunu, kukla gösterisi ve dans gösterileriyle yolcuları sanatla buluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

  ” AŞTİ’de Sanat sloganı ile yola çıktık. Burada sahne almaya çalışıyoruz “

  AŞTİ’de sahnelenmeye başlayan oyunları izleyen Ankaralılar kadar yerli ve yabancı misafirler de memnuniyetlerini dile getirdi. İzleyici Murat Altınkaynak “Tiyatro oyununu çok güzel ve ilgi çekici buldum. Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu tür uygulamalarının devamını dilerim.” dedi.

  "tiyatro oyununu çok güzel ve ilgi çekici buldum. Ankara büyükşehir belediyesinin bu tür uygulamalarının devamını dilerim. "
  “Tiyatro oyununu çok güzel ve ilgi çekici buldum. Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu tür uygulamalarının devamını dilerim.”

  Müslüm Ergin oyunlarla ilgili memnuniyetini “AŞTİ’de tiyatro oyunu sahnelenmesi süper bir düşünce. Bu tür güzel organizasyonların devam etmesini istiyoruz.” sözleri ile dile getirdi.

  Kadir Kardaş oyundan çocukların da memnun olduğunu belirterek “Çok güzel ve eğlenceli bir oyun. Çocuklar da çok sevindi.” dedi

  Otobüs beklerken yolcuların eğlenceli vakit geçireceğini dile getiren Coşkun Gürbüz: “Güzel ve eğlenceli bir oyun. Bu oyunların her hafta oynanması çok güzel olur. En azından buraya gelenlerin, otobüs bekleyenlerin canı sıkılmaz.” dedi.

  Kültür Bakanlığı Gölge Oyunları ve Mim Sanatçısı Ali Arkadaş yaptığı açıklamada “AŞTİ’de Sanat sloganı ile yola çıktık. Burada sahne almaya çalışıyoruz. Karagöz gösterisiyle başladık bugün de pandomim gösterisi ile devam ediyoruz. Ankara halkını sanatsal etkinliklerle buluşturmaya devam edeceğiz.” dedi.

  Ankara Sanat Merkezi Tiyatro Öğrencisi ve Pandomim Sanatçısı Alkım Lale Gelbal ise organizasyonda bulunmanın mutluluğunu “AŞTİ’de böyle bir etkinliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. İlk defa böyle bir etkinliğe tanık oluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” sözleri ile anlattı.

  ASM oyuncuları kasım ayı süresince AŞTİ yolcu katında pandomim, kukla oyunu, orta oyunu ve dans gösterileriyle vatandaşlarla iç içe sanatlarını icra edecek.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler