TRY - Türk Lirası
EUR
15,3401
USD
13,4502
GBP
18,3536
CNY
2,1187
-2.7 C
Ankara
8.5 C
İstanbul
8.5 C
İzmir
18 Ocak 2022, Salı
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAnkara'da araç stokçularına soruşturma

  Ankara’da araç stokçularına soruşturma

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Ankara’da araç stokçularına resen soruşturma başlattı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bayilerden sıfır araçları toplayıp, stoklayarak, fiyat artışına neden oldukları iddia edilen şüpheliler hakkında resen soruşturma başlattı.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı oto galeri sahiplerinin, anlaştıkları bayilerdeki sıfır araçları toplayarak, stok yaptıkları, bu sayede fahiş fiyat artışlarına neden oldukları iddiaları üzerine soruşturma başlattı. TCK’nın 237’nci maddesi kapsamında başlatılan soruşturma kapsamında, bayilerden ÖTV indirimi yapılan döneme ait gerçekleşen araç satışlarının proforma belgelerinin talep edileceği, satılan araçların alıcılarının kimlik bilgileri, bu şahıslara ait noterler birliğinden vekaletnamelerin sorulacağı öğrenildi.

  Ayrıca savcılık, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü‘nden bahse konu araçların kimler tarafından alındığı bilgilerini, bayiler tarafından şirketlere yapılan satışlarda düzenlenen faturaları isteyerek, ilgili şirket verilerinde bu alımdan dolayı ne kadar KDV indiriminin sağlandığını soruşturacak. ÖTV indirimi döneminde satılan araçların daha sonra bayi tarafından alınarak 2’nci el pozisyonuna sokularak, satışının yapılması ile devletin uğradığı ÖTV zararının tespiti için çalışmalar yürütülecek. Savcılık, devletin uğradığı zararlar ile ilgili kurumlardan gerekli bilgileri isteyecek. Tüm bu çalışmaların sonunda stokçuluk yaptıkları tespit edilen bayi ve galericilere dava açılacak. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler