31.2 C
Ankara
33 C
İstanbul
38 C
İzmir
Cumartesi, Temmuz 31, 2021
Diğer
  Ana SayfaYerel HaberlerAnkara HaberleriOtogarda Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

  Otogarda Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’in Hak Ettiği Otogara Kavuşacağını Duyurarak Yenilenme Çalışmalarına Devam Ettiğini Duyurdu

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, AŞTİ’ye daha modern ve konforlu bir görünüm kazandırmak amacıyla 27 Ocak 2021 tarihinde başlattığı yenileme çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirtti. AŞTİ’de bakım, onarım ve yenileme çalışmalarına başladıklarını sosyal medya hesapları üzerinden duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’in hak ettiği otogara kavuşacağını söyledi.

  “Başkent Hak Ettiği Otogara Kavuşacak”

  Kapsamlı bakım-onarım ve yenileme çalışmasının başlatıldığı Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) 7/24 esasına dayalı olarak çalışmalar hızla ilerliyor. AŞTİ’de yapılan yenileme çalışmalarına ilişkin Başkentlileri sosyal medya hesapları üzerinden bilgilendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “İnsan odaklı belediyecilik anlayışı ile çalışmaya devam ediyor, yaklaşık 30 senedir milyonlarca insana hizmet eden, ayrılıklarımızın ve kavuşmalarımızın şahidi AŞTİ’yi son hızla yeniliyoruz. Bakım, onarım ve yenileme çalışmaları bittiğinde Başkent, hak ettiği otogara kavuşacak” dedi.

  Ankara buyuksehir belediyesinden yenilenmis otogar - ankara haberleri - haberton
  Başkent, Hak Ettiği Otogara Kavuşacak

  Ekipler Yoğun Mesai Harcıyor

  Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ilk etapta 25 Kasım 2020 tarihinde ‘AŞTİ Kompleksinin Yönetmeliklere Göre Yenilenmesi Yapım İşi” ihalesine çıkılmasının ardından projenin hayata geçirildiğini duyurdu.

  Başkent’te uzun yıllardır hizmet veren ve Türkiye’nin en büyük otobüs terminallerinden biri olan AŞTİ’de ihale sonrası yenileme çalışmaları 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla başlatıldı. Başkent’e yakışır modern ve işlevsel bir otobüs terminalinin yapımı için ekipler yoğun mesai harcıyor.

  Yenilenen Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ), yolcuların ihtiyaçlarına cevap verecek nitelik ve işlevsellikte inşa ediliyor.

  Ankara buyuksehir belediyesinden yenilenmis otogar 3 - ankara haberleri - haberton
  Başkent, Hak Ettiği Otogara Kavuşacak

  “Güvenlik Tedbirlerini de Alıyoruz”

  İç ve dış cephe yenileme çalışmalarına devam ettiklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı İnşaat Yapım Şube Müdürlüğü Mimarlarından İbrahim Ersoy, şu bilgileri verdi:

  AŞTİ genel olarak yoğun ve aktif bir tesis. Yaklaşık 30 yıldır vatandaşlara hizmet veren terminal binasını yangın mevzuatına uygun hale getirmek amacıyla yangın kaçış kapıları takılacak. Isıtma-soğutma tesisatını yeniliyoruz. İnşaat kalemlerinden ise yıllardır yıpranan duvar kaplamaları başta olmak üzere sıvalarını ve inşaat dokularını yeniliyoruz. Kaliteden ödün vermeden çalışmamızı sürdürürken gerekli güvenlik tedbirlerini de alıyoruz.”

  Mekanik alanda ise ısıtma ve soğutma sistemleri, yangın tesisatı ve bina içi onarımını gerektiren boruların değişimi sürdürülürken, AŞTİ’de ayrıca aydınlatmalar ve kabloların değişimi, kamera takip sistemleri ve ekipmanları da tek tek yenilenecek.

  Ankara buyuksehir belediyesinden yenilenmis otogar 4 - ankara haberleri - haberton
  Başkent, Hak Ettiği Otogara Kavuşacak

  AŞTİ’ye Güneş Enerji Sistemi

  Yollarda zemin izolasyonu, gelen yolcu katı asma tavan, bina zemin kaplaması, buhar kazanlarının doğalgaza dönüşümü, engelli asansörü ve yangın tahliyesi projesinin yer aldığı yenileme işlemlerinin 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

  AŞTİ’deki otobüs yazıhaneleri, kafe ve büfelerin yenilenmesi kapsamındaki proje çalışmaları için de ihaleye çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, AŞTİ’nin çatısına güneş enerjisi sistemi de kuracak.

  Yıllık enerji tüketiminin 3’te 2’sini sağlayacak çatı tipi güneş enerjisi sistemi çalışmalarına başlanırken, bakanlık tarafından uygun görülen sistemin kurulmasına yönelik ihaleye çıkıldıktan sonra 2021 yılı Kasım ayında çatı GES sisteminin bitirilmesi hedefleniyor.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler