TRY - Türk Lirası
EUR
19,363
USD
18,592
GBP
22,480
CNY
2,591
26 Kasım 2022, Cumartesi
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAnkara barajlarındaki su miktarında 2 kat artış

Ankara barajlarındaki su miktarında 2 kat artış

Tuğba Öztürk
Tuğba Öztürkhttps://haberton.com
Ankara doğumlu, Gazi Üniversitesi Basın Yayın mezunu, Medya ve İletişim konularına ilgili olan Haberton Muhabiri!

Haftanın Öne Çıkanları

Ankara barajlarındaki su miktarı, son 1 senede önceki yıla göre yaklaşık 2 kat arttı ve su seviyesi 30 Eylül itibarıyla yüzde 34,94’e ulaştı. 

ASKİ verilerine göre, 30 Eylül 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasında kente içme suyu sağlayan barajlara gelen su miktarı, son 12 yılın zirvesine çıktı. 1 yıllık süreçte barajlarda 622 milyon metreküp su depolandı. Bu süreçte şehre verilen su miktarı ise 1 milyon 478 bin 259 metreküp oldu. Önceki yıl ise barajlara gelen su miktarı 357 milyon metreküptü. Eylül 2022 itibarıyla barajlarda doluluk oranı yüzde 34,94. Bunun 26,13’ü aktif (kullanılabilir) durumda.

Ankara barajlarındaki su miktarı, son 1 senede önceki yıla göre yaklaşık 2 kat arttı ve su seviyesi 30 Eylül itibarıyla yüzde 34,94’e ulaştı. 

ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Başkaya, küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklı kuraklık sorununun Ankara için önemli tehdit olduğunu ancak son 1 yıl barajlara gelen su seviyesinin sevindirici boyutta olduğunu söyledi. Başkaya, “Barajlarımıza toplamda 622 milyon metreküp su gelmiştir. Bu veri bugün itibari ile son 12 yıla baktığımız zaman Ankara’ya gelen su seviyelerinde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Geçen yıl barajlarımıza gelen su miktarı 357 milyon metreküptü. Eylül ayı itibari ile 1 milyar 585 milyon kapasiteli barajlarımızdaki doluluk oranımız 555 milyon metreküptür. Bunun yüzdesel oranı ise yüzde 35’tir” diye konuştu.

Ankara barajlarındaki su miktarında 2 kat artış

Ankara’da bulunan barajlarda geçen yıla göre, 181 metreküp daha fazla su olduğunu söyleyen Başkaya, “Bu da geçen seneye göre bizi 4-5 ay daha ileri götürebilir. Önümüzdeki sezon da yağış sezonu olduğu için temennimiz; inşallah barajlarımızın doluluk oranının tekrar artması ve tekrar bir kuraklık yaşamadan önümüzdeki yılı da atlatmak” dedi.

Başkaya, Türkiye’nin su fakiri ülke olduğunu kaydederek, “Gerekli tedbirleri almaz, vatandaşlarımız tasarrufta bulunmaz ise önümüzdeki yıllarda su kıtlığı çeken bir ülke konumuna gelmek durumundayız. Su, geçmiş nesillerin bize bir mirası değil gelecek nesillerimizin bize bir emanetidir. Gelecek nesillere bu suyu aktarmak için vatandaşlarımızın tasarrufta bulunmasını temenni etmekteyiz. Halkımızı gerekli israflardan kaçınmaları için uyarıyoruz” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler