20.7 C
Ankara
14.5 C
İstanbul
26.4 C
İzmir
Cumartesi, Mayıs 8, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAni Ören Yeri'nde gençler Kafkas dansı yaptı

  Ani Ören Yeri’nde gençler Kafkas dansı yaptı

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesinde 16’ncı sırada yerini alan Ani Ören Yeri’nin tanıtımı için gençler Kafkas dansı yaptı.

  Muhammet Oktay Güney, Uğurcan Akıl, Turhan Akıncı ve Burak Altunok, Ermenistan sınırındaki Ani Ören Yeri’ne giderek Kafkas oyunlarını sahneledi.

  Kars’a 42 kilometre uzaklıkta, Ermenistan sınırında yer alan Ani Ören Yeri, 2016 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘ne alındı. Tarihi, milattan önce 5 bin yıllarına kadar uzandığı tahmin edilen Ani Ören Yeri, 78 hektar büyüklüğündeki bir alan üzerine kurulu. 4,5 kilometre uzunluğundaki dış cephe surları, sur içerisindeki antik kentte bulunan cami, kilise, hamam, saray, kervansaray, köprü gibi yapılardan oluşan 21 tescilli taşınmaz ile arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen tarihi mekanda kazı çalışmaları da yapılıyor. 

  Ani ören yeri'nde gençler kafkas dansı yaptı
  Ani Ören Yeri’nde gençler Kafkas dansı yaptı

  Bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olan Ani Ören Yeri’ni tanıtmak ve gündeme getirmek amacıyla Karslı bir grup genç, bölgede Kafkas oyunlarından oluşan gösteri yaptı. Muhammet Oktay Güney, Uğurcan Akıl, Turhan Akıncı ve Burak Altunok, sınırdaki Ani Ören Yeri’ne giderek Kafkas oyunlarını sahneledi.

  Unecso dünya kültür mirası listesinde 16'ncı sırada yerini alan ani ören yeri'nin tanıtımı için gençler kafkas dansı yaptı.
  UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesinde 16’ncı sırada yerini alan Ani Ören Yeri’nin tanıtımı için gençler Kafkas dansı yaptı.

  Performansları ve Kafkas figürleriyle büyük beğeni toplayan gençler sosyal medya hesaplarında da tıklanma rekoru kırdı. Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencisi Uğurcan Akıl, “Bugün kültürümüzü tanıtmak için Ani Ören Yeri’ne geldik. Bizim tek amacımız bu kültürümüzü yaymak ve gelecek nesillere taşımaktır. Çünkü bizler bu kültürün miras elçileriyiz. Benim hocamın bir lafı vardır; ‘Eğer yürüyebiliyorsanız dans da edebilirsiniz.’ Herkes bu işe yönelsin ve herkes cesaretiyle birlikte dans etsin” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler