TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
15.1 C
Ankara
16.8 C
İstanbul
17.7 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanAnadolu Yıldızı tatbikatının deniz safhası sona erdi

  Anadolu Yıldızı tatbikatının deniz safhası sona erdi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Anadolu Yıldızı tatbikatının Ege Denizi’nde yapılan deniz safhası başarı ile son buldu

  Anadolu Yıldızı-2021 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, Ege Denizi’nin uluslararası sularında başladı. İskiri ve İpsala adaları arasında kalan bölümde yapılan tatbikatta, senaryo gereği uluslararası sularda batmakta olan bir kuru yük gemisinde bulunan kazazedeler kurtarıldı. Nefes kesen tatbikatın deniz safhası, başarıyla son buldu.

  Ege Ordusu Komutanlığı koordinesinde, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katılımıyla icra edilen Anadolu Yıldızı-2021 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel’in katılımıyla başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma unsurlarının imkan ve kabiliyetlerini denendiği tatbikatı, yerli ve yabancı gözlemciler ile basın mensupları TCSG Güven Gemisi’nden takip etti. Tatbikatı 9 ülkeden 15 gözlemci de takip etti.

  Anadolu yildizi tatbikatinin deniz safhasi sona erdi 2 - öne çıkan - haberton
  Tatbikatı 9 ülkeden 15 gözlemci de takip etti

  MÜŞTEREK TATBİKAT YAPILDI

  İskiri ve İpsala adaları arasında Ege Denizi’nin uluslararası suları ve hava sahasında gerçekleştirilen tatbikatın ilk safhasında, senaryo gereği Türk Arama Kurtarma Bölgesi’ndeki kuru yük gemisinden alınan yardım çağrısı üzerine harekete geçildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 fırkateyn, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 1 arama kurtarma uçağı ve 1 arama kurtarma helikopteri, Sahil Güvenlik’e ait 2 korvet, 4 bot, 1 arama kurtarma uçağı ve 2 helikopter görevlendirildi.

  Tatbikatta kaçak göçmenleri temsilen 4 manken ve 6 personel kazazede olarak denize bırakıldı. Yanan ve batan kuru yük gemisinin yardım çağrısı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nce Deniz Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ne bildirildi. Başlatılan harekatta, imkanların yetersiz olması nedeniyle Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden yardım talebinde bulunuldu. Talep üzerine, müşterek arama kurtarma harekatı başlatma emri verildi.

  KAZAZEDELER KURTARILDI

  Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait olan ve havada 6 saat görev yapabilme özelliğine sahip CN-235 Casa arama kurtarma uçağı, kazazedeleri tespit etmek için bölgeye geldi. Arama kurtarma uçağınca bölgeye kurtarma botu ve arama kurtarma ihtisaslı personel bırakılırken, Sahil Güvenlik arama kurtarma helikopteri Sahil Güvenlik botları 2 kazazedeyi, Kara Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik komutanlıklarına ait arama kurtarma helikopterlerinin toplam 3 kazazedeyi kurtarmasının ardından, Türk mühendisler tarafından inşa edilen TCSG Dost’a ait hızlı kurtarma botları tarafından da 2 kazazede kurtarıldı. Kazazedeler, yapılan sağlık kontrollerinin ardından sağlık merkezine sevk edildi. Kazazedelerin kurtarılmasının ardından yanan gemi, saatte bin 200 metreküp deniz suyunu 120 metre mesafeye atabilen TCSG Dost ve Sahil Güvenlik botunun müdahalesiyle söndürüldü.

  KARA SAFHASI YARIN YAPILACAK  

  Tatbikatın ikinci aşaması yarın İzmir Menemen’deki Dumanlı Dağı’nda gerçekleştirilecek. Kara safhasında, senaryo gereğince kaybolan dağcılar için harekete geçilecek. Jandarma Genel Komutanlığı ‘Acil Konum Belirleme Sistemi’nin fiilen deneneceği operasyonda, jandarma ekipleri tarafından arama-kurtarma harekatı başlatılacak. Karadan aramanın yeterli olmaması nedeniyle Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’ni temsilen TSK Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi’nden yardım talebinde bulunulacak. Talep üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi görevlendirilecek ve müşterek arama kurtarma harekatı başlatılacak.

  Anadolu yildizi tatbikatinin deniz safhasi sona erdi 5 - öne çıkan - haberton
  Tören geçişi ve protokolü selamlamalarıyla son buldu

  DENİZ SAFHASI SELAMLAMAYLA SON BULDU

  Anadolu Yıldızı -2021 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı deniz safhası, tatbikata katılan unsurların tören geçişi ve protokolü selamlamalarıyla son buldu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler