TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
12.8 C
Ankara
16.5 C
İstanbul
17.5 C
İzmir
16 Ekim 2021, Cumartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerKültür ve SanatAltın Portakal'da 6 günde yazılan senaryo yarışıyor

  Altın Portakal’da 6 günde yazılan senaryo yarışıyor

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Altın Portakal Film Festivali’nde, Yönetmen Ferit Karahan ve eşi Gülistan Acet tarafından 6 günde yazılan senaryo ulusal kategoride yarışacak

  Bu yıl 58’incisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal kategoride yarışan 10 eserden biri olan ‘Okul Tıraşı’ filminin ekibi, söyleşide izleyiciyle buluştu. Filmi eşi Gülistan Acet ile birlikte yazdıklarını belirten yönetmen Ferit Karahan, “Akşam ben başlıyordum senaryoyu yazmaya, sabaha kadar yazıyor ve uyuyordum. Sonra Gülistan benim kaldığım yerden devam ediyordu. Senaryo böyle 6 günde bitti” dedi.

  Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ulusal kategoride yarışan Ferit Karahan’ın ‘Okul Tıraşı’ filmi, dün akşam ‘Yıldızların Altında 1’ sahnesinde seyirciyle buluştu. 50’nci Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Cennetten Kovulmak’ filmiyle ‘En İyi Film’ ödülünü kazanan yönetmen Karahan’ın filmine sanatseverler ilgi gösterdi. Karahan, filmde, şehirden uzak, baskı ve disiplinle yönetilen bir yatılı erkek okulunda okuyan Yusuf’un, hastalanan arkadaşı Memo’nun hastaneye kaldırılması için çaba harcamasını, ancak okul idaresini ve öğretmenlerini bir türlü ikna edemeyişini konu alıyor.

  Filmin ilk versiyonunu 2009’da yazmaya başladıklarını söyleyen yönetmen Ferit Karahan, “Ben 90’larda yatılı okulda okudum. Oraya dair bir hikayeyi anlatmak istiyordum. Sonra 2012’de Gülistan’la birlikte bir çalışma daha gerçekleştirdik. O dönem öğretmenlerle, okulla mesafemi ayarlayamıyordum. Çünkü yatılı okula dair her şeyden nefret ediyordum. Çok travmatik geçmişti benim için. 2014’te tekrar yazmaya başladık ama ben çok içine giremedim. Gülistan tek başına yazmaya başladı. Komedi gibi bir tür çıktı ortaya ama onu da çok beğenmedik” dedi.

  Altin portakalda 6 gunde yazilan senaryo yarisiyor 2 - kültür ve sanat - haberton
  ” Bu bir anı filmi olabilecekken ben biraz daha klasik dramaya uygun kodlarla çalıştım “

  ‘HİÇBİR OYUNCUYLA PROVA YAPMADIM, SETTE ÇALIŞTIK’

  Çocuklarla çalışmanın zor olduğunu belirten Karahan, “1-2 çocukla çalışmak zorken 500’üyle çalışma bizi yordu. Akşam ben başlıyordum senaryoyu yazmaya, sabaha kadar yazıyor ve uyuyordum. Sonra Gülistan benim kaldığım yerden devam ediyordu. Senaryo böyle 6 günde bitti. Dizilerimizin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler var. Çocuklar mafyatik veya plazadan çıkmış yakışıklı adam rolünü oynamaya çok alışık. Bunu kırmam gerektiğini düşünüyordum. Bu yüzden özellikle aksanlarına müdahale etmedim, aksine doğallaştırmaya çalıştım. Hiçbir oyuncuyla prova yapmadım hepsiyle sette çalıştık” diye konuştu.

  ‘PROJEYE DIŞARIDAN BAKaBİLDİM’

  Filmin senaristlerinden Gülistan Acet, yönetmen Karahan’ın aksine projeye biraz daha dışarıdan bakabildiğini söyleyerek, “Ferit 2009’da yazmaya başladıktan sonra öğretmenleri, arkadaşları, ailesiyle yaşadığı o kırgınlığı, kızgınlığı hızlı bir şekilde üstünden atamayınca filmden elini ayağını çekti ve ben devam ettim. Ben projeye biraz daha dışardan bakabildim. Bu bir anı filmi olabilecekken ben biraz daha klasik dramaya uygun kodlarla çalıştım. Komedi dozunu artırdım. Bizim istediğimiz şeye ulaşmamış olsa da en azından Ferit’i kişisel durumdan biraz uzaklaştırdı. Türkiye’deki insanlar bu kodları biliyor. O bölgede, okullarda neler yaşanıyor durumunu çok iyi biliyorlar ama dışarıdaki seyirci için çok yeni bir şeydi” dedi.

  Altin portakalda 6 gunde yazilan senaryo yarisiyor 3 - kültür ve sanat - haberton
  ” Filmin sonunda çok mutluydum “

  Filmi ilk defa izlediği için çok mutlu olduğunu söyleyen çocuk oyuncu Samet Yıldız, “Biraz heyecanlıydım, çünkü filmimi ilk defa izleyip kendimi ilk defa orada görecektim. Aslında sürprizleri merak etmiyordum çünkü hepsini biliyordum. Filmin sonunda çok mutluydum. Biraz üzüldüm sonlarında, çünkü kendimi biraz suçlu hissettim” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler