TRY - Türk Lirası
EUR
20,728
USD
18,819
GBP
23,304
CNY
2,792
2 Şubat 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerİş DünyasıALOKAZA, haftada 4 gün mesai uygulamasına geçti

ALOKAZA, haftada 4 gün mesai uygulamasına geçti

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Uluslararası kaza raporlama firması ALOKAZA, haftada 4 gün mesai uygulamasına geçti. Uygulamayı duyuran firmanın Yönetim kurulu başkanı Zeynep Berrak Çüles, “Çağın gerekliliklerini yerine getirmek, var olmanın ve sürdürülebilir kılınmanın başlıca unsurudur” dedi.

Dünyada ve Avrupa’da örnekleri görülen haftada 4 gün mesai uygulamasına ALOKAZA firması da geçiş yaptığını açıkladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Berrak Çüles, “Çağın gerekliliklerini yerine getirmek, var olmanın ve sürdürülebilir kılınmanın başlıca unsurudur” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Uzun zamandır cuma günü çalışmalarını gözlemekteydim. Çalışan arkadaşlarım zaten haftanın son günü olması sebebiyle, evlere gidecekleri saatin gelmesini dört gözle bekliyorlardı. Erkek arkadaşlarımız cuma günü dini vecibelerini yerine getirmek amacıyla cuma namazına gittikleri için, şirketimizde bant usulünde çalıştığından onlar gittiğinde ofiste kalan arkadaşlarımızın da iş akışı aksıyor ve yavaşlıyordu. Günün 3 saati bu şekilde devam ettiği ve çalışmalarında verimli olmadığını gördüğümden dolayı bu arkadaşlarımı neden cuma günü buraya getiriyoruz.

Cuma günlerini tatil etsek diye düşünmeye başladım. Ayrıca çalışma arkadaşlarımızın resmi daire ve hastane işlemlerini daha kolay ve rahat halledebilmeleri adına bir resmi günün gerekli olduğunu hissettim ve 4 gün çalışma 3 gün tatil modeline daha sıcak bakmaya başladım. Ne olur? Nasıl olur? Diye düşünmeye başladığım sırada, Belçika’da böyle bir uygulamanın başladığını gördüm. Biz niye yapmıyoruz, gelin Türkiye’de her zamanki gibi ALOKAZA bir ilki başlatsın dedik.”

“DENEMEDEN, DİREKT GEÇİŞ YAPTIK”

Uygulamaya deneme yapmadan direkt geçtiklerini aktaran Çüles, “Denemedik, direkt olarak 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla uygulamaya başlayacağız. Çok çalışmanın önemli olduğunu biliyor, ancak verimli çalışmanın daha değerli olduğunu da biliyoruz. Bu sistem, işçi haklarını korumanın yanı sıra çalışanların daha fazla özel hayata ayırdıkları zaman ve daha az stres altında çalışmalarını sağlar. Aynı zamanda, iş yerleri açısından da verimliliği artırmada yardımcı olarak çalışanların iş-özel hayat dengesine ulaşmalarını amaçlar. Ancak haftada 4 gün çalışmanın önemli ayrıntıları var, bu sistemin uygulanış şekilleri de farklılık gösterebilir” diye konuştu.

“ÜCRET KESİNTİSİ OLMAYACAK”

Zeynep Berrak Çüles, uygulamayla herhangi bir ücret kesintisine gidilmeyeceğinin de altını çizerek, şunları kaydetti:

“Örneğin, bazı iş yerlerinde haftada 4 gün çalışan çalışanların ücretleri haftada 5 gün çalışanlara göre düşük olabilir. Bu nedenle, haftada 4 gün çalışma sisteminin uygulanış şekillerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İşte dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerinden farklılık yaratarak, ALOKAZA olarak bizler herhangi bir ücret kesintisine gitmeden bu uygulamayı 400 çalışan arkadaşlarımızla beraber hayata geçiriyoruz.”

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler