28 C
Ankara
26.5 C
İstanbul
35 C
İzmir
Salı, Ağustos 3, 2021
Diğer
  Ana SayfaHaberlerPolitikaAlkollü içeceklerin ÖTV'si fazla

  Alkollü içeceklerin ÖTV’si fazla

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Gürer: “Alkollü içeceklerin ÖTV’si 7 ayrı Bakanlığın bütçesinden fazla çıktı” Bakan Elvan: “Alkollü içkilerden 16.5 milyar TL ÖTV tahsil edildi”

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 2020 yılında alkollü içkilerden 16,5 milyar TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tahsilatı sağlandığını açıkladı.

  Alkollü içkilerden 2020 yılında tahsil edilen ÖTV’nin, aralarında İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın da bulunduğu 7 ayrı bakanlığın bütçelerinden fazla olduğu ortaya çıktı.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, alkollü içkilerden sağlanan Özel Tüketim Vergisi’nin miktarının açıklanmasını istedi.

  Gürer, Bakan Lütfi Elvan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti:

  • “Ülkemizde ambalajlı alkollü (içki) içeceklerden 2019 ve 2020 yılında alınan toplam vergi tutarı ne kadardır?
  • Alkollü içki olarak tanımlanan ambalajlı ürünlerin yerli ve ithal üretim olarak ayrı ayrı satış adetleri nedir?
  • Ülkemizde alkollü içecek (içki) satışı yapan işletmelerden alınan vergi tutarı ve bu işletmelerin toplam sayısı nedir?
  • Ülkemizde vergiye tabi içkili eğlence mekânı sayısı kaçtır?
  • 2019 ve 2020 yıllarında ithal içkilerin ülkeye girişinde alınan gümrük vergisi toplam tutarı ne kadardır?”
  Alkollü içeceklerin ötv'si bakanlığın bütçesinden fazla
  Alkollü içeceklerin ÖTV’si Bakanlığın bütçesinden fazla

  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği önergedeki bazı soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, “Bakanlığımız Muhasebat Genel Müdürlüğünce yayımlanan verilere göre 2019 ve 2020 yıllarında alkollü içkilerden sırasıyla 14,7 milyar TL ve 16,5 milyar TL Özel Tüketim Vergisi tahsilatı sağlanmıştır” dedi.

  Bakan Elvan, “ Gelir İdaresi Başkanlığı merkezi veri tabanında mükelleflerin faaliyetlerinin belirlenmesinde NACE Rev.2 faaliyet kodları kullanılmakta, mükelleflere ilişkin bilgiler bu faaliyet kodları dikkate alınarak tasnif edilmekte olup bir mükellefin birden fazla faaliyet yürütmesi mümkün bulunmaktadır” açıklaması yaptı. Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise alkollü içkilerde zaten yüksek olan özel tüketim vergisi oranının, 2021 yılı başı itibariyle yüzde 17.07 oranında artırıldığını anımsattı. Alkollü içkilerde özel tüketim vergisi oranının yüksek olmasının kaçakçılığı ve sahte içki üretimini artırdığına da dikkat çeken Gürer, “Resmi rakamlara göre 2020 yılının ilk 9 ayında 1 milyon litreden fazla kaçak içki ele geçirildiği açıklandığına göre sorun bu bağlamda da artıyor” diye konuştu.

  Kaçak içki üretiminin de arttığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2019 ve 2020 yıllarında 145 kişinin sahte içki nedeniyle hayatını kaybettiğine işaret ederek, “Çok sayıda vatandaş, alkollü içkide özel tüketim vergisinin sürekli artması ve alkollü içki fiyatlarının bu nedenle yükselmesi sonucu, ne yazık ki kaçak içki ve kendi içkilerini üretenler oluştu. Bu da maalesef can kaybı gibi üzüntü verici sonuçları beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

  Gürer: “alkollü içeceklerin ötv'si 7 ayrı bakanlığın bütçesinden fazla çıktı” bakan elvan: “alkollü içkilerden 16. 5 milyar tl ötv tahsil edildi”
  Gürer: “Alkollü içeceklerin ÖTV’si 7 ayrı Bakanlığın bütçesinden fazla çıktı” Bakan Elvan: “Alkollü içkilerden 16.5 milyar TL ÖTV tahsil edildi”

  BAKANLIKLARIN BÜTÇESİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLERİN ÖTV KIYASLAMASI

  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2020 yılında alkollü içeceklerden toplanan ÖTV ile aynı yıla ait bazı bakanlıkların bütçelerini kıyasladı. Gürer’in yaptığı değerlendirmeye göre, geçen yıl 16.5 milyar TL toplanan alkollü içeceklerin ÖTV’sinin aşağıda sıralanan Bakanlıkların bütçesinden fazla olduğu da ortaya çıktı.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler