TRY - Türk Lirası
EUR
16,8514
USD
15,9400
GBP
19,8474
CNY
2,3705
9 C
Ankara
13.5 C
İstanbul
15.4 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerİş DünyasıAksungur'a sivil baz istasyonu

  Aksungur’a sivil baz istasyonu

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Aksungur’a sivil baz istasyonu entegre edildi.

  Bu kabiliyet ile afet durumlarında DataLink sistemleri üzerinden mobil iletişim kesintisiz sağlanacak.

  TUSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’nin çift motorlu ilk İHA’sı ‘Aksungur’a yeni bir kabiliyet daha kazandırıldı. 750 kilo faydalı yük taşıma kapasitesi bulunan platforma entegre edilen sivil baz istasyonu üzerinden ilk kez kesintisiz cep telefonu görüşmesi sağlanmış oldu. Turkcell tarafından sağlanan mobil data desteği ile gerçekleştirilen ilk testleri başarıyla tamamlanan bu kabiliyetle ‘Aksungur’ yangın, deprem gibi afet durumlarında istihbarat, gözetleme, keşif faaliyetlerinin yanı sıra baz istasyonu olarak da görev yapabilecek.

  TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “‘Aksungur’umuza entegre edilen baz istasyonu ile uçtan uca iletişime yeni bir boyut kazandırdık. Afet durumlarında mobil iletişimin kesintisiz devam etmesine imkan sağlayacak bu kabiliyet ile ihtiyaç duyulması halinde ‘Aksungur’ mobil baz istasyonu olarak havadan destek sağlayabilecek” dedi.

  40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki çift turboşarjlı motora sahip ‘Aksungur’, İHA, EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri barındırabiliyor. İlk uçuşunu 2019 yılında yapan platform, 50 saat havada kalış rekoruna sahip. Geçen yıl Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde Adana’da konuşlu olarak yangın tespit ve gözetleme görevleri gerçekleştiren ‘Aksungur’dan şu an Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde 2 adet bulunuyor. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler