TRY - Türk Lirası
EUR
10,3120
USD
8,9299
GBP
12,1372
CNY
1,3848
RUB
0,1241
8.9 C
Ankara
10.8 C
İstanbul
15 C
İzmir
20 Ekim 2021, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAkar, Azerbaycan ve Gürcistan Bakanları ile görüştü

  Akar, Azerbaycan ve Gürcistan Bakanları ile görüştü

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan ve Gürcistan Bakanları ile görüştü

  Bakan Akar, Gürcistan’ın Telavi kentinde düzenlenen Gürcistan– Türkiye- Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Burchuladze ile bir araya geldi. Görüşmede, savunma ve güvenlik ile savunma sanayii alanlarında iş birliği konularında bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu. Burada Akar tarafından; Türkiye ve Gürcistan’ın coğrafi, tarihi ve kültürel bağları bulunan stratejik ortak iki ülke olduğu, iki ülke arasındaki askeri eğitim ve savunma sanayii alanlarında iş birliğinin daha da artırılmasının önemi ifade edildi. Görüşmede ayrıca Gürcistan- Türkiye- Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın dokuzuncusunun gelecek sene Türkiye’de yapılması yönünde mutabık kalındığı bildirildi.

  Akar azerbaycan ve gurcistan bakanlari ile gorustu - dış haberler - haberton
  Görüşmede ayrıca Gürcistan- Türkiye- Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın dokuzuncusunun gelecek sene Türkiye’de yapılması yönünde mutabık kalındığı bildirildi

  Bakan Akar daha sonra Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ile bir araya geldi. Görüşmede, Akar tarafından; Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkını kullanarak 30 yıllık işgale son vermesinin bölgede kalıcı barış adına yeni fırsat pencereleri açtığı, Şuşa ve Bakü beyannameleri ile Türkiye ve Azerbaycan arasındaki stratejik ortaklığın tüm dünyaya ilan edildiği, Türkiye ve Azerbaycan arasında birlikte çalışabilirliğin sağlanması, eğitim planlaması, yönetimi ve icra esaslarının uyumlu hale getirilmesine yönelik ‘Kardeş Tugay’ projesinin başlatıldığı ve Türkiye’nin, ‘İki devlet tek millet’ anlayışı ile haklı davasında Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceği belirtildi.

  Akar azerbaycan ve gurcistan bakanlari ile gorustu 3 - dış haberler - haberton
  Bakan Akar daha sonra Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ile bir araya geldi

  MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında başta savunma ve güvenlik olmak üzere her alandaki ilişkilerin her geçen gün derinleştiğini ve kapsamının genişlediğini söyledi. Akar, “Üç ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bunun bölgedeki diğer ülkeler için de örnek olmasını temenni ediyoruz” dedi.

  Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın 8’incisi, Gürcistan’ın Telavi kentindeki Tsinandali bölgesinde gerçekleştirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’un katıldığı toplantının sonunda ‘Üçlü Görüşme Sonuç Bildirgesi’ imzalandı, ortak basın toplantısı düzenlendi.

  ‘BÖLGENİN GELECEĞİNİ KONUŞTUK’

  Bakan Akar, Gürcistan Savunma Bakanı Burchuladze’nin ev sahipliğinde önemli bir toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kafkasya’nın önemli ülkesi Gürcistan’da yaptığımız toplantının ülkelerimiz ve silahlı kuvvetlerimiz için önemli faydalar sağlayacağına inanıyorum. Savunma ve güvenlik başta olmak üzere tüm ilişkilerimizi toplantılar sırasında gerek mevcut şekliyle gerekse neler yapılabileceği bakımından değerlendirme fırsatı bulduk. Ayrıca Gürcistan, Azerbaycan, Türkiye başta olmak üzere geniş bir perspektifle olaylara bakarak bölgenin barışı, istikrarı ve geleceği konusunda neler yapılabileceğini değerlendirdik” dedi.

  Üç ülkenin bulunduğu coğrafyanın önemine dikkati çeken Bakan Akar, “Üç ülkenin de yer aldığı bu coğrafya, petrol ve doğal gaz gibi önemli enerji kaynaklarının işletilmesi ve dünyanın diğer bölgelerine ulaştırılması açısından hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle bu bölgenin barış ve istikrar içinde olması sadece bizler için değil, tüm bölge ülkeleri için de önem arz ediyor” diye konuştu.

  ‘İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ’

  Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan’ın savunma alanında müşterek iş birliğinin esas ve ilkelerini belirleyen ‘Savunma Alanında İş Birliği Mutabakat Muhtırası’nın geçen yıl imzalandığını hatırlatan Akar, “Bu mutabakat muhtırası işlerimizi son derece kolaylaştırmaktadır. Özellikle savunma ve güvenlik alanında çok önemli mesafeler kat etmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında her geçen gün derinleşmekte olan ve kapsamı genişleyen ilişkilerimizin başta savunma ve güvenlik olmak üzere her alanda çok daha ileri seviyelere geleceğini de bugün yaptığımız toplantılarda müşahede ettik. Üç ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Bunun bölgedeki diğer ülkeler için de örnek olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

  Bakan Akar, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile katıldığı Gürcistan-Türkiye-Azerbaycan Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin ‘Nautical Geo araştırma gemisinin Türkiye’nin kıta sahanlığını ihlal etme teşebbüsüne’ ilişkin sorusu üzerine, Bakan Akar, “Maalesef komşumuz Yunanistan, Girit’in doğusu, Kıbrıs’ın güneybatısında ısrarlı bir şekilde ihlal girişimlerinde bulundu. İlgili unsurlarımız tarafından tedbirler alınarak gerekli girişimler gerçekleştirildi” dedi.

  ‘DİYALOGLA ÇÖZÜLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ’

  Bakan Akar, tüm ikazlara rağmen Yunanistan’ın taciz ve ihlallerini ısrarla sürdürdüğünü belirterek, “Biz sorunların uluslararası hukuka uygun olarak barışçıl yöntemlerle, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Daha önceki muhataplarımızla olduğu gibi şimdiki muhataplarımızla da diyalog kanallarının açık olması en samimi temennimiz. Biz her şekilde diyalogdan yanayız. Ancak ülkemizin ve KKTC’nin hakkını hukukunu çiğnetmeyeceğimizin, hiçbir oldubittiye de izin vermeyeceğimizin de bilinmesini isterim” diye konuştu.

  ‘DİYALOĞUN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN FIRSAT’

  Türkiye ve Yunanistan arasındaki İstişari, Güven ve Güven Artırıcı görüşmelerle NATO Karargahı’ndaki Ayrıştırma Usulleri toplantılarını diyaloğun geliştirilmesi için birer fırsat, uygun birer ortam olarak nitelendiren Akar, “Sorunların sözümü için bunların devamından yanayız” ifadesini kullandı.

  Yunanistan’ın son dönemde giriştiği ‘silahlanma yarışına’ yönelik soru üzerine de Akar, “Komşumuz Yunanistan’ın bazı ülkelerin teşvik, tahriklerine kapılarak çeşitli teşebbüslerde bulunmasının kendilerine yarar sağlamayacağının görülmesi gerekir” dedi.

  Bakan Akar, açıklamasının sonunda, “Türkiye, hiçbir zaman ve hiç kimse için tehdit olmadığı gibi aksine daima güvenilir, güçlü ve etkin bir müttefik olmuştur” diye konuştu.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler