28 C
Ankara
26.5 C
İstanbul
35 C
İzmir
Çarşamba, Ağustos 4, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanAkademisyene Saldırı Davasında 5 Yıl 3 Ay Hapis İstemi

  Akademisyene Saldırı Davasında 5 Yıl 3 Ay Hapis İstemi

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Son Dakika Haberleri

  Nişantaşı’nda Parkta Akademisyen Akkaya’ya Saldırı Davasında 5 Yıl 3 Aya Kadar Hapis İstemi

  Nişantaşı’nda bir parkta arkadaşıyla oturan akademisyen Neşe Nur Akkaya’ya saldırarak elindeki su şişesiyle yaraladığı iddiasıyla tutuklanan Eray Çakın hakkındaki soruşturma tamamlandı. Savcılık, su şişesini silahtan sayarak şüpheli Eray Çakın hakkında “Silahla kasten yaralama” ve “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçlarından 5 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle dava açtı.

  Saldırı davası ile ilgili iddianamede, 6 Haziran’da Mıstık Parkı’nda arkadaşı Yasemin Farhat ile oturan akademisyen Neşe Nur Akkaya’nın şüpheli Eray Çakın ile aralarında 3-4 metre mesafe bulunduğu, Akkaya’nın ifadesine göre şüphelinin bakışlarıyla kendilerini rahatsız ettiği, çünkü kendilerinden başka başörtülü olmadığını ifade ettiğine yer verildi. Yasemin Farhat’ın yanlarına gelen kediyi kucağına aldığı, Neşe Nur Akkaya’nın ise kıyafetinin beyaz olması nedeniyle kediyi kenara koyduğunu, bunun üzerine şüphelinin “Kediyi darp edemezsiniz” diye bağırıp halkı galeyana getirmeye çalıştığı iddia edildi. Akkaya’nın kediyi sevdiğini söylemesine rağmen şüpheli Eray Çakın’ın, “Ben sizin gibi insanlardan rahatsız oluyorum. Gaziomanpaşa’ya gidin. Burada yaşayamazsınız, gidin buradan” diye bağırdığı, kendisinin “Rahatsız olduysanız siz gidebilirsiniz” dediğini, şüphelinin de elindeki sert bir cisimle yüzüne vurduğunu ve başörtüsünü çektiğini, kendisini yere fırlattığı anlatıldı.

  Sivil Polis Araya Girdi

  Şüpheli Eray Çakın ise Neşe Nur Akkaya’nın kediyi eliyle ittirip ayağıyla vurduğunu, sakin bir şekilde Akkaya’ya “Kedilerden rahatsız oluyorsanız bankta oturmanız daha iyi olur. Çünkü arkada kedi parkı var” dediğini, Akkaya’nın kendisine “Sen kendi işine bak i…” dediğini, bunun üzerine kendisine hakaret edemeyeceğini belirterek “Kediden ve benden rahatsızsan burası Nişantaşı, burada bir çok parkta kedi var, ve benim gibi insanları çok görürsünüz. Eğer rahatsızsan Gaziosmanpaşa’da bir parkta rahatça oturabilirsiniz” dediğini ve elindeki su şişesinin yumuşak kısmıyla Neşe’nin alın kısmına doğru 1-2 kez vurduğunu, bu arada parkta bulunan sivil polisin araya girdiğini anlattı. Neşe Nur Akkaya’nın “Biz burada başörtüsünden dolayı oturamıyoruz. Bizi burada istemiyorlar ” diyerek bağırdığını öne süren Çakın, suçlamaları kabul etmediği belirtildi. 

  “Şüphelinin Akkaya’nın Yüzüne 7-8 defa Vurdu”

  Tanık ifadelerinde şüphelinin elindeki şişeyle Neşe Nur Akkaya’nın yüzüne 7-8 defa vurduğunun görüldüğü belirtildi. İddianamede, şüphelinin söylemi ve Neşe Nur’un başörtüsüne yönelen saldırısı nedeniyle müştekilerin parkta bulunan insanlardan korkarak tedirginlik hissettikleri, hatta Yasemin Farhat’ın başına bir kötülük geleceği korkusuyla İstanbul‘dan ayrıldığı müştekiler açısından, kamu güvenliği açısından yakın bir tehlike ortaya çıktığının bu nedenle “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama” suçunun unsurlarının oluştuğu kaydedildi.

  Şüpheli Tutuklanmıştı

  Olay sonrası 7 Haziran’da gözaltına alınan Eray Çakın adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığı ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, saldırıya uğrayan Neşe Nur Akkaya’nın ifadesine başvurulması üzerine ek ifadesi alınan Eray Çakın’ın 10 Haziran’da tutuklandığı da iddianamede yer aldı.

  Saldırı Davasında 1 Yıl 3 Aydan 3 Yıl 9 Aya Kadar Hapis İstemi

  Soruşturmayı tamamlayan savcılık, şüpheli Eray Çakın hakkında Neşe Nur Akkaya ve arkadaşı Yasemin Farhat’a karşı zincirleme şekilde “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama”  suçundan 1 yıl 3 aydan 3 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Şüpheli Çakın’ın  “Silahla kasten yaralama” suçundan da 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle olmak üzere toplam 1 yıl 9 aydan 5 yıl 3 aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. Şüpheli Çakın, önümüzdeki günlerde İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler