16.6 C
Ankara
19.9 C
İstanbul
21.1 C
İzmir
Çarşamba, Nisan 14, 2021
Diğer
  Ana SayfaÖne ÇıkanAilelere TikTok uyarısı: Dijital ayak izi'ni takip edin!

  Ailelere TikTok uyarısı: Dijital ayak izi’ni takip edin!

  Avatar
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Okunmalı

  SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, Ailelere TikTok uyarısı yaparak Çocukların ‘dijital ayak izi’ni takip edin dedi.

  Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, ‘TikTok‘ uygulamasında cinsel içerikli ve küfürlü konuşmalarla dolu videoların bulunduğuna dikkat çekerek, aileleri uyardı. Prof. Dr. Eraslan, “TikTok kullanımına karşı anne ve babaların, çocuklarının ‘dijital ayak izi’ni takip etmeleri oldukça değerli” dedi.

  Sosyal medya uygulaması TikTok’un çocuklar üzerinde olumsuz etkisiyle ilgili uzmanlardan uyarı geldi. SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan, ailelere yaptığı Tiktok uyarısında, TikTok’ta cinsel içerikli ve küfürlü konuşmalarla dolu videoların bulunduğunu söyledi. Bu gibi paylaşımların çocuklar üzerinde olumsuz etki bırakacağını söyleyen Eraslan, çocukların dijital ayak izinin takip edilmesi gerektiğini ifade etti. 

  ‘ÖZELLİKLE CANLI YAYINLARDA ZARARLI MADDELER KULLANILIYOR’

  Ailelere tiktok uyarısı: dijital ayak i̇zi'ni takip edin
  Ailelere TikTok uyarısı: Dijital Ayak İzi’ni takip edin

  TitTok’un çocukları etkilememesi için ailelere büyük görev düştüğünü aktaran Eraslan, “Son günlerde popüler olan sosyal medya uygulamalarından biri de TikTok. Çin menşeli bir uygulama. Bir dakikalık, 15 saniyelik vidolarla insanların klip yaptığı, altında çok çeşitli filtre uygulamaları olan bir uygulama.

  Ancak özellikle canlı yayınlarda zararlı maddelerin kullanımı, küfür, argo konuşmalar ve özellikle cinsel içerikli birçok davranışların olduğu görülmekte. Bu yüzden TikTok kullanımına karşı anne ve babaların çocuklarının dijital ayak izlerini takip etmeleri oldukça değerli.

  Bir diğer problem de canlı yayında sanal para. Yani TikTok canlı yayınında kişiler birbirlerine sanal para verebilmekte. Bu da ne yazık ki çok istenmeyen, çok nahoş durumlara yol açabilmekte. Bu yüzden böylesi uygulamalara karşı herkes bu süreçte tedbirini almalı. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi bakanlıklarımıza da velilerimizi bilinçlendirme bağlamında büyük bir görev düşmektedir” dedi.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler