TRY - Türk Lirası
EUR
20,780
USD
19,052
GBP
23,485
CNY
2,790
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerPolitikaAile hekimlerine iptal edilen yönetmeliğe göre ceza kesiliyor

Aile hekimlerine iptal edilen yönetmeliğe göre ceza kesiliyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

İçindekiler:

CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Aile hekimlerine iptal edilen yönetmeliğe göre ceza kesiliyor “Ceza Yönetmeliği” bazı il müdürlüklerinde halen uygulanıyor. Yönetmeliğe atıfla bazı hekimlerin sözleşmeleri yenilenmedi” dedi.

CHP Sağlıktan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “Bazı il müdürlükleri iptal edilmiş bu yönetmeliğe dayanarak hekimlerin sözleşmelerini yenilemiyorlar. Şu an tespit ettiğimiz iller İzmir, İstanbul, Erzurum, Kütahya, Konya, Gaziantep, Van, Samsun, Tokat ve Amasya. İzmir’de 2 hekimin diğer illerde ise birer hekimin sözleşmesi yenilenmedi. Bu açıkça hukuk devletine aykırıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, 30 Haziran 2021’de yapılan değişiklik ile Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin adeta ceza yönetmeliğine dönüştüğünü hatırlatarak, “Aile hekimlerimiz, haklarını yok eden yönetmeliğe karşı hukuki haklarını kullandılar ve 21.06.2022 tarihli Anayasa Mahkemesi Kararı ile cezai hükümler içeren maddelerin iptaline karar verildi. Mevzuatta boşluk olmaması için 9 ay süre ile yürürlükte kalan yönetmelik maddeleri ile ilgili halen bir çalışma yapılmadı. Anayasa Mahkemesinin hukuka aykırı bulduğu maddeler halen bazı illerde uygulanıyor. Bu açıkça hukukun ayaklar altına alınmasıdır” diye konuştu.

Aile hekimlerine iptal edilen yönetmeliğe göre ceza kesiliyor
Aile hekimlerine iptal edilen yönetmeliğe göre ceza kesiliyor

KEYFE KEDER UYGULAMA

CHP’li Dr. Akkuş İlgezdi, il müdürlüklerine keyfe keder uygulamalar yapıldığını da belirterek, “aynı fiile, aynı il müdürlüğü faklı cezalar kesebiliyor. İller arasında da o kadar çok fark var ki! Örneğin bir ilde sendika kararı ile iş bırakmak yasal kabul edilirken, başka bir ilde bu durum suç kabul edilerek, hekimin sözleşmesi yenilenmemiş. Bu nedenle halkımızın sağlık hizmetlerinden yararlanması engelleniyor” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler