TRY - Türk Lirası
EUR
19,336
USD
18,623
GBP
22,478
CNY
2,596
28 Kasım 2022, Pazartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanAhır damında uzaktan eğitim

Ahır damında uzaktan eğitim

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

EBA’ya bağlanmak için her gün köy dışında bulunan, cep telefonlarının çektiği, internete erişimin sağlanabildiği tek yer ahır damında uzaktan eğitim.

Dama taşıdıkları sandalyelerinde sosyal mesafe kuralına uyarak oturan öğrenciler, kış gelmeden erişim sorununa çözüm bulunmasını istiyor. 

Ahır damında uzaktan eğitim

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Sarıtaş köyünün Yemişli mezrasında yaşayan bir grup öğrenci, Koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesiyle milyonlarca öğrenci, evlerinde internete bağlanıp, EBA’dan derslerini takip etmeye çalışıyor. Yüksekova ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Sarıtaş köyünün Yemişli mezrasındaki bir grup öğrenci de evlerinde cep telefonunun çekmemesi ve internet erişiminin sağlanamaması nedeniyle zorluk yaşıyor. Mezrada yaşayan, aralarında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteye gidenlerin olduğu bir grup öğrenci, her gün mezranın yaklaşık 1 kilometre dışında bulunan ahıra gidip, damına çıkıyor. Dama taşıdıkları sandalyelerinde sosyal mesafe kuralına uyarak oturan öğrenciler, burada EBA’ya bağlanarak, derslerini takip etmeye çalışıyor. Öğrenciler, kış ayları gelmeden yaşanan bu soruna çözüm bulunmasını istiyor.

‘KIŞIN NE YAPACAĞIZ, BİLEMİYORUM’

Yüksekova TOKİ Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Lorina Kaplan, “EBA derslerine katılıyorum. Ayrıca canlı derslere giriyorum. Günün belli saatlerinde ben de arkadaşlarım gibi buraya gelip, derslerimi takip etmeye çalışıyorum. Bu yıl üniversite sınavlarına gireceğim için de yoğun olarak çalışmak ve EBA’ya katılmak zorundayım. Kış ayları geldiğinde ise ne yapacağımızı bilemiyorum. Yetkililerin bu sorunumuzu çözmelerini istiyorum” dedi.

EBA’ya bağlanmak için her gün köy dışında bulunan, cep telefonlarının çektiği, internete erişimin sağlanabildiği tek yer ahır damında uzaktan eğitim.

Konservatuvar öğrencisi Berjin Kaplan ise “Köyümüzde hala şebeke yok. Canlı yayın derslerimize giremiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; lütfen köyümüze şebeke gelsin. Havalar kötü olduğunda hiçbir şekilde derslere katılamıyoruz” diye konuştu.

Velilerden Mizgin Kaplan da “Köyde şebeke çekmediği için sadece çeken yerlere gelebiliyoruz. Öğrenciler ders görsün, diye her türlü zorluğa katlanıyoruz. Şimdi yine bir şekilde idare edebiliyorlar ama önümüz kış; nasıl yaparız, bu sorunu nasıl çözeriz, bilemiyoruz. Köyümüzde 90 hane ve 60- 70 öğrencisi var” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler