TRY - Türk Lirası
EUR
18,1347
USD
18,5885
GBP
20,6791
CNY
2,6122
14.8 C
Ankara
18.6 C
İstanbul
23.3 C
İzmir
7 Ekim 2022, Cuma
Ana SayfaHaberlerYaşamAğrı Dağı'na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yaptı

Ağrı Dağı’na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yaptı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Dünyanın dört bir yanından gelerek ‘Türkiye’nin çatısı’ olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yapma mutluluğu yaşadı.

Deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikteki Ağrı Dağı, yılın her dönemi dünyanın dört bir yanından ve yurt içinden dağcıları ağırlıyor. Araçlarla Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin Ağrı Dağı eteklerindeki 2 bin 200 metre yükseklikteki Çevirme mezrasına gelen dağcılar, burada belirli bir ücret karşılığında bölgedeki köylülerin at ve katırlarıyla sağladığı lojistik destekle ilk tırmanış sırasında kamp yüklerini hafifletiyor.

Ardından tırmanışa geçen dağcılar, yüksek irtifaya uyum sağlamak ve dinlenmek için aynı gün 3 bin 200 metre, ikinci gün ise 4 bin 200 metrede kamp yapıyor. Üçüncü gün yaz aylarında 4 bin 800 metrede başlayan buzulları aşarak zirve yapan dağcılar, aynı gün ilk kamp alanına dönüp faaliyetlerini sonlandırıyor.

Ağrı dağı'na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yaptı
Ağrı Dağı’na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yaptı

Her geçen gün dağcı ve doğa tutkunlarının rotasına giren Ağrı Dağı, tırmanış turizmiyle yöre ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Bölgeye guruplar halinde gelen dağcıların rehberler eşliğinde tırmanışlarını gerçekleştirdiğini söyleyen Türkiye Dağcılık Federasyonu Ağrı İl Temsilcisi Servet Arslan, şöyle konuştu:

“Kavurucu sıcakların yaşandığı bugünlerde 5 bin 137 metre yükseklikteki Ağır Dağı’nda hava sıcaklığı zaman zaman sıfırın altında 20 dereceye kadar düşerken çıkan tipi nedeniyle de dağcılar zor anlar yaşayabiliyor. Hafta sonu dünyanın ve Türkiye’nin dört bir tarafından Ağrı Dağı’na gelen yaklaşık 450 dağcı aynı gün tesadüfen zirvede buluşarak belki de bir rekor kırmışlardır.

Dünyanın dört bir yanından gelerek 'türkiye'nin çatısı' olarak nitelendirilen ağrı dağı'na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yapma mutluluğu yaşadı.
Dünyanın dört bir yanından gelerek ‘Türkiye’nin çatısı’ olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’na tırmanan 450 dağcı aynı günde zirve yapma mutluluğu yaşadı.

Zirveye çıkan guruplar sırasıyla hatıra fotoğrafı çekilmek için dakikalarca beklemiş. Türkiye’nin çatısı Ağrı Dağı’nın zirvesini son yıllarda hiç bu kadar kalabalık görülmemiştir. Bu bizim için sevindirici bir olay. Ağır Dağı yöremiz için bacasız bir fabrika olmuş ve yüzlerce kişi buradan ekmek yiyor.”

Ağrı Dağı’na İran’dan geldiğini söyleyen Ahmed Pür, “İranlılar Ağrı Dağı’nı çok sevdiği için buraya çıkmak isterler. Şu an burada yüzlerce İranlı dağcı var” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Yazı ilginizi ne kadar çekti?
Yazı konuya hakim mi?
Yazı okunabilir mi?
Yazının görseli yazıyla uyumlu mu?
Yazıyı arkadaşlarınıza önerir misiniz?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler