TRY - Türk Lirası
EUR
20,495
USD
19,031
GBP
23,256
CNY
2,764
21 Mart 2023, Salı
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAğrı Dağı'na modüler üs bölgesi kuruluyor

Ağrı Dağı’na modüler üs bölgesi kuruluyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ağrı Dağı’nın 2100 rakımına Doğubayazıt Hazzep Tepe Modüler Üs Bölgesi kuruluyor. Üs bölgesine ilişkin bilgi veren Vali Osman Varol, “ASELSAN’ın geliştirmiş olduğu ihtiyaca göre genişletilip, daraltılabilen, çok hızlı bir şekilde kurulabilen bir üs bölgesi” dedi.

Ağrı Valisi Osman Varol, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen ve Doğubayazıt Kaymakamı Murat Ekinci ile kuruluş çalışmaları devam eden Doğubayazıt Hazzep Tepe Modüler Üs Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Üs bölgesinde nöbet tutan askerlerle sohbet edip, çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Varol, terörle mücadelede önemli mesafe katettiklerini söyledi. Buranın artık güvenli bir bölge olduğunu belirten Vali Varol, Ağrı Dağı’nın eteklerinde kurulan üs bölgesine ilişkin bilgi verdi.

‘AĞRI DAĞI ETEKLERİ ÇOK KRİTİK, ÇOK ÖNEMLİ’

İnşaatı tamamlanan Doğubayazıt Hazzep Tepe Modüler Üs Bölgesi’nde güvenlik güçlerinin görevlerini icra ettiklerini kaydeden Varol, şunları söyledi:

“Birtakım teknolojik donanımlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu üs bölgesi, bizim için çok önemli. Hemen arkamızda Ağrı Dağı’nı görüyorsunuz. Ağrı Dağı’nın eteğindeyiz. Önemli bir rakımdayız. Hemen aşağı tarafta çok eski kadimden beri burada olan Güngören köyümüz var. Bu bölge, geçmişte özellikle terörle mücadele anlamında çok kritik olarak kabul edilen bir bölge. Böyle bir noktada bizim bir güvenlik birimimizin olması gerçekten çok kritik.

Agri dagina moduler us bolgesi kuruluyora - yerel haberler - haberton
Ağrı dağı’na modüler üs bölgesi kuruluyor

Çok önemli. Bu üs bölgesi tamamlandığında özellikle Ağrı Dağı eteğinde ve çevresinde oluşturmaya çalıştığımız güvenlik konseptinin önemli bir bölümü de tamamlamış olacak ve halkımızın tamamen hedeflediğimiz yüzde 100 güvenliğe, özellikle terörün etkilerinden kurtulmalarına vesile olacak çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız. Tabii bugün terörle mücadelede geldiğimiz noktayı değerlendirdiğimizde, özellikle ilimiz için baktığımızda tamamen huzurun hakim olduğunu görüyoruz. Şu an bulunduğumuz nokta belki yıllar öncesinde şu an yaptıklarımızı yapmak, buralarda bulunmak; çok daha zordu. Fakat bugün herhangi bir kaygımız, sıkıntımız yok.

Hedefimiz Sayın Bakanımızın da her zaman ifade ettiği gibi Cumhuriyeti’mizin 100’üncü yılında sınırlarımız içerisinde bir tane bile terörist unsur bırakmamak. Bu hedef doğrultusunda kendi alanımızla çalışmalarımızı gayretle sürdürüyoruz. Bu modüller üs bölgesi çok yakın zamanda inanıyorum ki; bölgedeki turizm hareketliliğine ve yaylacılara asayiş hizmeti verecek bir hale gelecek.”

‘ÇOK HIZLI KURABİLEN BİR ÜST BÖLGESİ’

Ağrı Dağı’nın 2100 rakımına kurulan Doğubayazıt Hazzep Tepe Modüler Üs Bölgesi’nin ASELSAN tarafından geliştirildiğini anlatan Vali Varol, “ASELSAN’ın geliştirmiş olduğu ihtiyaca göre genişletilip, daraltılabilen, çok hızlı bir şekilde kurulabilen bir üs bölgesi. İçerisi, burada görev yapacak personelin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek donanım mevcut. Aynı zamanda her türlü modern teknoloji ile de desteklenen bir üs bölgesi. İlimizde ilk olarak burada kuruldu. Birkaç tane teknolojik donanımın kurulumu devam ediyor. Bunlar da tamamlandığında bitecek. Dediğim gibi; belki burası terörle mücadele amacıyla yapılmış olsa da önümüzdeki birkaç sene içerisinde aynı zamanda bu bölgede Ağrı Dağı’nı görmeye gelen turistlere, buradaki yaylalardan faydalanan vatandaşlarımıza asayiş hizmeti sunan bir hale gelecektir” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler