TRY - Türk Lirası
EUR
17,4798
USD
16,7614
GBP
20,2897
CNY
2,5013
17.9 C
Ankara
22.5 C
İstanbul
27 C
İzmir
3 Temmuz 2022, Pazar
Diğer
  Ana SayfaHaberlerSağlık HaberleriAğız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli

  Ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Düzenli diş temizliği ve rutin diş hekimi kontrolü sadece ağız ve diş sağlığını değil genel sağlığı da koruyor. Uzman Diş Hekimi Canan Sarıkaya, “Kalp hastalıklarından diyabete, obeziteden zatürreye kadar bir dizi hastalıkla ilişkili olan ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli” dedi.

  Ankara Batı Bulvar Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Kurucusu Uzman Dt.Canan Sarıkaya, iyi bir diş hijyeninin, sadece ağız ve diş sağlığını değil, genel sağlığı koruduğunu da söyledi. Düzenli diş temizliği ve diş hekimi ziyaretinin diyabet ve koroner arter hastaları üzerindeki etkilerine ilişkin yapılan araştırmanın da bunu ispat ettiğini bildiren Dt. Sarıkaya, “Önceki araştırmalarda periodontal hastalıkların (diş etlerinde veya dişlerinizi bir arada tutan dokulardaki iltihap) kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi diğer hastalıklarla ilişkisi tespit edilmiştir” dedi.

  Ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli
  Ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli

  “Sağlık Maliyetlerinde Yüksek Tasarruf”

  Diş Hekimi Canan Sarıkaya, son araştırmanın ise önleyici ağız bakımı ile düzenli diş hekimi ziyaretinin, diyabet ve koroner arter hastalığıyla ilgili maliyetleri düşürdüğünü, genel sağlık bakım maliyetlerinde önemli tasarruf sağladığını gösterdiğini bildirdi. Genel sağlık ile diş sağlığı arasında önemli bağlantılar bulunduğunu, zayıf ağız hijyeninin bir dizi ciddi kalp sorunu yanı sıra zatürre ile de bağlantılı olabileceğini kaydeden Diş Hekimi Canan Sarıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü: 

  Düzenli diş temizliği ve rutin diş hekimi kontrolü sadece ağız ve diş sağlığını değil genel sağlığı da koruyor. Uzman diş hekimi canan sarıkaya, “kalp hastalıklarından diyabete, obeziteden zatürreye kadar bir dizi hastalıkla ilişkili olan ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli” dedi.
  Düzenli diş temizliği ve rutin diş hekimi kontrolü sadece ağız ve diş sağlığını değil genel sağlığı da koruyor. Uzman Diş Hekimi Canan Sarıkaya, “Kalp hastalıklarından diyabete, obeziteden zatürreye kadar bir dizi hastalıkla ilişkili olan ağız ve diş hijyeni ihmal edilmemeli” dedi.

  “Bakteri Ve İltihaplanma Büyük Risk”

  “Araştırmalar; başta eksik dişler ve ileri diş eti hastalığı olmak üzere diş sorunlarının koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, inme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yetersiz ağız ve diş hijyeni aynı zamanda kalp kapakçığı iltihabı için de bir risk faktörüdür. Hastalıklı dişten dolayı ağızdaki bakteriler kan dolaşımıyla ağzın ötesine yayılabilir ve iltihaplanmada artıştan bağışıklığın baskılanmasına kadar pek çok diğer sağlık sorunlarına etki edebilir.

  Ağız bakterileri ve iltihaplanmanın zatürreden böbrek kanserine, alzheimerden felce, hamilelik ve doğum sırasında komplikasyon gibi birçok soruna katkısı olabilir. Tavsiyemiz; ağız ve diş temizliğine özen göstermenin yanı sıra hiçbir şikayet olmasa dahi düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmesidir.”

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler