TRY - Türk Lirası
EUR
20,217
USD
18,831
GBP
22,634
CNY
2,771
6 Şubat 2023, Pazartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanAğır hasarlı raporu verilen bina yıkılıyor

Ağır hasarlı raporu verilen bina yıkılıyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5.9’luk depremde hasar gören merkez ilçe Alemdar Sokak’taki 40 yaşındaki binanın, yetkililerin ağır hasarlı raporu vermesinin ardından yıkımına başlandı.

Sabah saatlerinde evin önüne gelen bina sakinleri, yetkili personel tarafından kontrollü olarak dışarı çıkarılan eşyalarını aldı. Binanın boşaltılmasının ardından yıkım işlemlerine başlandı.  

Başvuruyu bizzat kendisi yapan ve ağır hasarlı olduğu için binanın yıkılmasını talep eden bina sahibi Berkay Karaman, evinin yıkılmasını istemeyenlere tavsiyede bulunarak, “Apartman yıkılma tehlikesi altındaydı, yetkililere başvurduk yıkılmasına öncülük ettik. Sağ olsun bakanlık yetkilileri çok yardımcı oldu. Binanın ağır hasarlı olduğunu söylediler ve yıkım kararı verdiler.

Ağır hasarlı raporu verilen bina yıkılıyor
Ağır hasarlı raporu verilen bina yıkılıyor

Sokağımızın komple kentsel dönüşüme girmesi lazım çünkü en ufak bir artçıda komple sokak yıkılabilir. Sağ olsun gerekli işlemler, çalışmalar yapılıyor. Düzce genelinde hasarlı binalar var. Bu bina 40 yıllık bir bina ve hasarlı bina şu an baya bir zararımız var ama çok şükür canımızı kurtardık. Depremin ilk 15 dakikası cehennem gibiydi çok şükür sağ salim kurtulduk” dedi. 

‘GEREKLİ KURUMLARA BAŞVURUN, BU EVLER MEZAR OLMASIN’

Hasar gören binaların sahiplerinin, hasar tespitinde görevli kişilere yardımcı olması gerektiğini anlatan Karaman, “Gerekli işlemler için lütfen bilgilendirmeleri takip edin.

Bakanlığa, valiliğe, AFAD’a başvurun canınızdan önemli değil hiçbir mal. Canımız yerine gelmez ama malımız gelir. Lütfen tedbiri elden bırakmayın, herkes gerekeni yapsın. Gerekirse dışarıda kalırım, çadırda yatarım, komşumda kalırım ama hasarlı binada kalmam. Gerekli kurumlara başvurun bu evler bize mezar olmasın” diye konuştu. 

Düzce'nin gölyaka ilçesinde 5. 9'luk depremde hasar gören merkez ilçe alemdar sokak’taki 40 yaşındaki binanın, yetkililerin ağır hasarlı raporu vermesinin ardından yıkımına başlandı.
Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 5.9’luk depremde hasar gören merkez ilçe Alemdar Sokak’taki 40 yaşındaki binanın, yetkililerin ağır hasarlı raporu vermesinin ardından yıkımına başlandı.

Deprem nedeniyle binada ağır hasar olduğunu belirten Enes Tezgin ise “Binalar kötü durumda, bu evde dedem kalıyordu. Depremden sonra yıkım kararı verdiler, biz de dedemi yanımıza aldık. Şu an binayı boşaltıyoruz. Bina içinde durum kötü, duvarlar çok kötü. Çok çatlak var. Bina arkaya doğru meyillendi. Ekipler gelip baktıktan sonra hemen yıkım kararı verdi” dedi.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler