TRY - Türk Lirası
EUR
17,6353
USD
17,1919
GBP
20,5768
CNY
2,5635
23.7 C
Ankara
28.7 C
İstanbul
28.7 C
İzmir
6 Temmuz 2022, Çarşamba
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAfrodit'in heykelcikleri, ilk kez sergilendi

  Afrodit’in heykelcikleri, ilk kez sergilendi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  İzmir Arkeoloji Müzesi’nde aşk, güzellik ve bereket tanrıçası Afrodit’in heykelcikleri, ilk kez sergilenmeye başlandı. Müze Müdürlüğü Uzmanı Elvan Tural, “Bu heykelcikler ile özellikle çocuk mezarlarında karşılaşılıyor. ‘Afrodit’ heykelciklerini gören ziyaretçiler, sergi odasından çıkamıyor” dedi.

  İzmir Arkeoloji Müzesi’nin fuaye salonuna cam fanusa yerleştirilen Afrodit’in heykelcikleri, ilk kez sergilenmeye başlandı. Bronz malzemeden yapılan ilk heykelciğin, Klasik döneme ait 2 bin 500 yıllık olduğu belirtildi. Yüksekliği 16 santimetre olan ‘Afrodit’in çıplak ve ayakta tasvir edildiği aktarıldı.

  Afroditin heykelcikleri ilk kez sergilendi 1 - yerel haberler - haberton
  Afrodit’in heykelcikleri, ilk kez sergilendi

  Saçları bukleli ‘Afrodit’in ayrıca kollarının kırık olduğu görüldü, diğer ‘Afrodit‘in heykelciğinin ise mermerden yapıldığı belirtildi. Roma dönemine ait 2 bin yıllık bu heykelciğin yüksekliği de 35 santimetre olarak kayıtlara geçti. Grimsi beyaz mermerden yapılmış ‘Afrodit’in yanında ayrıca küçük kanatlı erkek figürünün bulunduğu görüldü. Kolları ile burnu kırık heykelciğin üzerinde yer yer kalker tabakası olduğu da dikkat çekti.

  Afroditin heykelcikleri ilk kez sergilendi 2 - yerel haberler - haberton
  Müze Müdürlüğü Uzmanı Elvan Tural, “Bu heykelcikler ile özellikle çocuk mezarlarında karşılaşılıyor. ‘Afrodit’ heykelciklerini gören ziyaretçiler, sergi odasından çıkamıyor” dedi.

  Eserlerle ilgili bilgi veren İzmir Müze Müdürlüğü Uzmanı Elvan Tural, “‘Afrodit’, Yunan ve Anadolu kültüründe yoğun tapınılan bir tanrıça. Aşkı, güzelliği ve bereketi temsil eder. Aynı zamanda uyumun, dengenin tanrıçasıdır. Bu eserler, ibadetle ilgili kullanılıyor. Sadece günlük hayatta kullanılan bir durum değil. Öte dünyada güzelliği ve bereketi temsil etmesi için kullanılabiliyor. Mezar hediyesi olarak kullanıldığı biliniyor. Bu heykelcikler ile özellikle çocuk mezarlarında karşılaşılıyor. Öte dünyada ölüyü korumak için kabre konuyor” diye konuştu.

  Elvan Tural, sergiye ilginin yoğun olduğunu belirterek, “‘Afrodit’ heykelciklerini gören ziyaretçiler, sergi odasından çıkamıyor” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler