TRY - Türk Lirası
EUR
20,509
USD
18,808
GBP
23,310
CNY
2,786
30 Ocak 2023, Pazartesi
Ana SayfaÖne ÇıkanAfganistan'dan tahliyeler devam ediyor

Afganistan’dan tahliyeler devam ediyor

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Afganistan’dan tahliye edilen 357 Türk ve yabancı uyruklular Türk Hava Yolları’na (THY) ait tahliye uçuşu ile İstanbul’a getirildi.

Afganistan‘ın başkenti Kabil’den tahliye edilen 16’sı bebek toplam 357 yolcu, önce Türk Hava Kuvvetleri’nin askeri nakliye uçağı ile Pakistan’ın başkenti İslamabad’a, oradan da Türk Hava Yolları’na (THY) ait tahliye uçuşu ile İstanbul’a getirildi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan 357 yolcu dün Türk Hava Kuvvetleri’nin askeri nakliye uçağı A400M ile Pakistan’ın başkenti İslamabat’a getirildi. Tahliyesi gerçekleştirilen yolcular daha THY’nin TK6883 sefer sayılı uçuşuyla saat 09.15’te İstanbul Havalimanı’na getirildi. Havalimanında ikametgah bilgilerinin yer aldığı formu dolduran yolcular, koronavirüs önlemleri kapsamında 10 günlük karantinaya girecek. 

OLAYLARDAN SONRA GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDIM

Uzun yıllardır Afganistan’da yaşayan Türk vatandaşı Ersin Karaduman, “Ülkemize çok teşekkür ediyorum. Güzel bir yolculuk oldu. Yalnız Kabil Havalimanı’ndaki yoğunluk biraz sıkıntılı, girişler çok sıkıntılı ve izdiham var. Çok şükür büyükelçiliğimiz ve askerimiz bizi rahat bir şekilde içeri aldılar. Rahat bir şekilde ülkemize gelmiş bulunmaktayız. İnşaat firmamız var yaklaşık 17 senedir Afganistan’dayım. Devamlı gidip geliyordum. Olaylardan dolayı tekrar geri gelmek zorunda kaldım” şeklinde konuştu. 

Afganistan'dan tahliyeler devam ediyor
Afganistan’dan tahliyeler devam ediyor

KİMSE AFGANİSTAN’DA DURMAK İSTEMİYOR

Yolculardan Afgan uyruklu Türk vatandaşı Humayun Hayri ise şunları söyledi: “Kargaşa çıktı, Taliban geldi, Kabil’i işgal ettiler bize de çıkın dediler biz de çıktık. Binlerce kişi havalimanına akın etmişti. 4-5 askeri kapı var, herkes oradan geçmek istiyordu. Türk Büyükelçiliği organize ederek bizleri havalimanına geçirdiler. Afganistan’da artık kimse kalmıyor, herkes gidiyor. Öyle bir hava var ki kimse durmak istemiyor. Herkes panik, korku ve dehşet içinde. Bence Afganistan’da düzgün bir hükümet kurulursa düzelecek. Ama böyle devam ederse yeniden belki savaş çıkacak her şey çok kötü olacak.” 

KURŞUN YAĞDIRIYORLAR ÇOCUKLARIMIZA BİRŞEY OLACAK DİYE ÇOK ÜZÜLDÜK 

Ailesiyle birlikte Afganistan’dan dönen Celil Beyoğlu ise, “Çok iyi ve rahat geldik, Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz bize sahip çıktı. Biz dört gün boyunca havalimanının Güney kapısından girmeye çalıştık ama giremedik. Sonra yeniden bizi Ankara’dan aradılar, rica ettik giremiyoruz dedik. Çocuklarımız var kurşun yağdırıyorlar onlara bir şey olacak diye çok üzüldük. Sonra yeni plan yaptılar Pakistan’a gönderdiler . Bizleri orada toplayıp havalimanına getirdiler. Afganistan’da çalışıyorduk” şeklinde konuştu. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler