TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAfganistan'a insani yardım treni

  Afganistan’a insani yardım treni

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda  Afganistan’a insani yardım treni, Ankara’dan yola çıktı.

  AFAD koordinasyonunda temin edilen 599 ton gıda, battaniye, çadır, giyim ve hijyen malzemelerinden oluşan 8 konteyner ve 22 kapalı vagonlu 5’inci ‘iyilik treni’nin Afganistan seferi öncesi, tarihi Ankara Garı 1’inci Peron’da tören düzenlendi. Törene AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Kazancıoğlu ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. 

  Afganistana insani yardim treni 1 - yerel haberler - haberton
  Afganistan’a insani yardım treni

  Kazancıoğlu, “Diğer trenlerimizde olduğu gibi bu trenimiz de 4 bin 168 kilometre yol kat ederek 12 günde Afganistan Turgundi’ye ulaşacaktır. İyilik trenlerindeki yardım malzemeleri, İran İnceburun’u geçerek Türkmenistan Etrek’e kadar Genel Müdürlüğümüze ait vagonlar ile taşınmaktadır. Malzemeler, Etrek’te Türkmen vagonlarına aktarılarak Afganistan’ın Türkmenistan sınır garı olan Turgundi’ye devam etmektedir. İyilik trenlerinin Türkiye, Afganistan arasındaki seferleri dört ülkenin demiryolu idareleri tarafından gerçekleştirilen önemli bir lojistik operasyonudur” dedi. 

  TAŞDELEN: 215 BİN AİLENİN İHTİYACI KARŞILANMIŞ OLACAK

  AFAD Başkan Yardımcısı Taşdelen de Türkiye’nin Afganistan halkının yaşadığı sıkıntıları yüreğinde hissettiğini vurgulayarak, “Bugün 5’inci İyilik treni seferimiz ile 13 milyonu çocuk yaklaşık 19 milyon kişinin acil gıdaya ihtiyaç duyduğu topraklara yardım götürüyoruz. Ağır şartlarda hayatta kalmaya çalışan kuraklık ve yoklukla mücadele eden Afganistanlıların yanında duruyoruz.

  Afganistana insani yardim treni 2 - yerel haberler - haberton
  Afet ve acil durum yönetimi başkanlığı (afad) koordinasyonunda 599 ton gıda, battaniye, çadır, giyim ve hijyen malzemelerinden oluşan afganistan’a insani yardım treni, ankara’dan yola çıktı.

  Bu önemli gün, yüz binlerce insanın yoksulluğunu azaltacak bir girişimin devamı olacaktır. Geçen 4 tren seferinde toplam 10 treni Afganistan’a ulaştırdık. 4 sefer ile STK’larımızın bağışladığı toplam 4 bin 139 ton yardımı binlerce aileye göndermiş olduk. Mazlumların müşkülünü giderdik. Derdine önce ortak sonra derman olduk. Bugün ilk trenden 5 ay sonra iyilik treni 5’inci seferini yapacak. 5’inci seferde 3 lokomotifin çektiği 3 ayrı tren ile 1400 ton yardım gidecek.

  1000 çadır, gıda, giyim, battaniye sağlık ve hijyen malzemeleri sivil mazlumlara ulaşacak. Engelli kardeşlerimiz için tekerlekli sandalyeler, yavrularımız için bebek bezine kadar her türlü ihtiyacı karşılayacak yardımı ihtiva eden tren bugün yola çıkacak. İyilik teninin 5’inci seferi devletimizin şefkatini ve merhametini Afganistan’a ulaştıracak. Böylece 5 seferde 13 tren ile taşınan yardım 5 bin 570 tona ulaşacak. Toplamda yaklaşık 215 bin ailenin ihtiyacı karşılanmış olacak” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler