TRY - Türk Lirası
EUR
20,769
USD
19,047
GBP
23,457
CNY
2,791
23 Mart 2023, Perşembe
Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAdıyaman'da can kaybı 3 bin 105 oldu

Adıyaman’da can kaybı 3 bin 105 oldu

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Adıyaman’da can kaybı maalesef 3 bin 105. Bunun 2 bin 195’i Adıyaman merkezinde. 9 bin 716 yaralımız var. Bunların da 7 bin 385 tanesini de merkezde. Yine Adıyaman merkezde yıkılan bina sayısı 923, Adıyaman genelinde de toplam 1939’dür” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ile Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6’lık depremlerden en çok etkilenen iller arasında yer alan ve depremin ilk gününden bu yana bulundukları Adıyaman’ın son duruyla ilgili Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile basın açıklaması yaptı. Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman Üniversitesi’nde düzenlediği basın açıklamasında Adıyaman için konteyner kent kuracaklarını kaydetti. Bakan Karaismailoğlu, “Hassas bir çalışma yürütüyoruz. Çünkü enkaz altında vatandaşlarımızı canlı olarak kurtarılması bizim ilk ve birinci öncelliğimizdir. Hamdolsun canlı vatandaşlarımıza ulaşmaya hala devam ediyoruz. Temennimiz bunun devam etmesi ve ölü sayısının artmaması en büyük isteğimizdir.

Bunun için enkaz kaldırma çalışmaları biraz yavaş ilerleyebilir ama bundan sonra çok daha hızlı olacaktır ve bundan sonraki yapacaklarımız özellikle çadır alanlarının tahsisi ve onların yaşam koşullarının iyileştirilmesi peşinden konteyner kentinin hazırlanması kon usunda planlarımız devam ediyor. Hasarlı binaların yapılması, ortadan kaldırılması, hasar tespitinin yapılması konusunda ekip arkadaşlarımız çalışmalarını devam etmektedir. Bölgeye büyük bir gönüllü akını var. Milletimiz bu olayı sahiplenmiştir. İnşallah devlet- millet el birliğiyle bu işin üstesinden çıkacağız.

Adiyamanda can kaybi 3 bin 105 oldub - yerel haberler - haberton
Adıyaman’da can kaybı 3 bin 105 oldu

Yarın Cumhurbaşkanımız burada olacak ve çalışmalar hakkında bilgi alacak ve bizleri koordine edecek. Depremden etkilenen diğer bölgelerimiz gibi Adıyaman’a da devletimiz sahip çıkacaktır ve yaşam koşullarının normale dönmesi için en hızlı şekilde hareket etmemiz için de Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu birebir takip etmektedir. Milletimiz müsterih olsun, dünyanın en büyük felaketlerinden birisini yaşadık. Ama büyük, güçlü Türkiye bunun da üstesinden gelecektir” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ADIYAMAN’A GELİYOR

Bölgede yaşanan depremi ‘Dünyanın en büyük felaketlerinden biri’ olarak yorumlayan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yarın Adıyaman’a geleceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Malumunuz Adıyaman’da yaşamış olduğumuz dünyanın en büyük deprem felaketinden sonra yaraları sarmak için topyekun bir mücadele veriyoruz. Adıyaman genelinde depremden dolayı maalesef 3 bin 105 vatandaşımızı kaybettik. Bunun 2 bin 195 vatandaşımızı Adıyaman merkezde kaybettik. 9 bin 716 yaralımız var. Bunların da 7 bin 385 tanesini de merkezde. Yine Adıyaman merkezde yıkılan bina sayısı 923, Adıyaman genelinde de toplam 1939. Bunlarla ilgili gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Enkaz kaldırma çalışmalarının akabinde hafriyat temizleme çalışmalarımız devam ediyor.

Adiyamanda can kaybi 3 bin 105 olduw - yerel haberler - haberton
Ulaştırma ve altyapı bakanı adil karaismailoğlu, “adıyaman’da can kaybı maalesef 3 bin 105. Bunun 2 bin 195’i adıyaman merkezinde.  9 bin 716 yaralımız var. Bunların da 7 bin 385 tanesini de merkezde. Yine adıyaman merkezde yıkılan bina sayısı 923, adıyaman genelinde de toplam 1939’dür” dedi.

Arama kurtarma ekiplerinin işlerini bitirdikten sonra, bize teslim ettikten sonra hızlı bir süreç arkadan geliyor. 10 bine yakın arama kurtarma uzmanımız Adıyaman genelinde çalışmaktadır. Yine 10 bin tane asker ve jandarmalarımız ile çok yoğun bir çalışma sarf ediyoruz. Bunun yanında gönüllü çalışanların da büyük katkısı var. 600’ün üstünde iş makinesi ve 812 tane de yabancı ülkelerden gelmiş, konusunda uzman arama- kurtarma ekipleri de çalışmalarımızda oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olmaktalar.”

‘400 BİN SICAK YEMEK ÇIKACAK’

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise iş dünyasından ciddi bir destek aldıklarını belirterek, gelen yardımların vatandaşlara ivedilikle ulaştırılması konusunda yoğun bir çaba içerisinde olduklarını kaydetti. Sıcak aş çalışmalarının da devam ettiğine işaret eden Bakan Muş, “Bugün itibarıyla 240 bin öğün sıcak yemek çıkartmış bulunuyoruz. Planımız 400 binin üzerine çıkmak. Bunun için gerekli çalışmalara da başlanmış” dedi. 

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler