TRY - Türk Lirası
EUR
20,557
USD
19,042
GBP
23,395
CNY
2,766
22 Mart 2023, Çarşamba
Ana SayfaHaberlerYaşamAdana'da 11 bin 213 KADES ihbarına müdahale edildi

Adana’da 11 bin 213 KADES ihbarına müdahale edildi

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

Adana’da polis, geçen yıl 11 bin 213 KADES ihbarına müdahale etti. 2 yılda kent genelinde eşine psikolojik ya da fiziksel şiddet uyguladığı belirlenen ve haklarında uzaklaştırma kararı verilen 186 kişiye de elektronik kelepçe takıldığı belirtildi. 

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği ekipleri, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla çalışmalarını sürdürdü. Polis, Adana Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ekipleriyle camiler, Kur’an kursları, okullardaki veli toplantıları, festival ve konser gibi kültürel faaliyetlerde KADES’i tanıtıp, bilgilendirici broşür dağıttı. Ekipler, bu kapsamda 2022 yılında 401 bin 567 kişiye ulaştı. Ayrıca polis, geçen yıl KADES’teki panik butonuna basılıp yapılan 15 bin 60 ihbardan 11 bin 213’üne müdahale etti. Kalan 3 bin 847 ihbarın ise yanlışlıkla yapıldığı belirtilirken, kadınların bu konuda dikkatli olması gerektiği kaydedildi.

Adanada 11 bin 213 kades ihbarina mudahale edildiq - yaşam - haberton
Adana’da 11 bin 213 kades ihbarına müdahale edildi

186 KİŞİYE ELEKTRONİK KELEPÇE

Adana Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki seminerlerde, 5 bin 687 polise KADES ve ihbarlara müdahale konusunda eğitimler verildi. Ekiplerin KADES üzerinden yapılan ihbarlara müdahale süresinin, ortalama 5 ile 10 dakika olduğu belirtildi. Son 2 yıl içinde kent genelinde eşine psikolojik ya da fiziksel şiddet uyguladığı belirlenen ve haklarında uzaklaştırma kararı verilen 186 kişiye de elektronik kelepçe takıldığı kaydedildi. 

‘ŞİDDETTEN KADES İLE KURTULDUM’

Öte yandan polis ekipleri, KADES’in tanıtımı kapsamında, Seyhan ilçesindeki Atatürk Parkı’nda kadınlara broşür dağıtarak bilgilendirme yaptı. Geçen yıl boşanma aşamasındaki eşi M.F.Ç.’den şiddet gördüğünü ve tehdit edildiğini öne süren Tuğba Gökçe Ç., “Şiddetten KADES butonu sayesinde kurtuldum. Eşim çocuklarımı kaçırmaya çalışıyordu. Panik butonuna bastım ve polis 5 dakika içinde geldi” diye konuştu.

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler