TRY - Türk Lirası
EUR
16,1121
USD
15,4982
GBP
18,9451
CNY
2,2803
17.9 C
Ankara
19.7 C
İstanbul
24.6 C
İzmir
16 Mayıs 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerYerel HaberlerAda çayı 'Turgut' ve 'Uysal' tescillendi

  Ada çayı ‘Turgut’ ve ‘Uysal’ tescillendi

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nce desteklenen Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) bünyesinde yetiştirilen içimlik ve yağlık ada çayı ‘Turgut’ ve ‘Uysal’ adıyla tescillendi.

  Antalya’nın Aksu ilçesindeki BATEM bünyesindeki Gıda Teknolojisi ve Tıbbi, Aromatik Bitkiler Bölümü’nde 2008-2019 yıllarında yürütülen türlerin ıslahı çalışmaları kapsamında kent florasında yetiştirilen 2 çeşit ada çayı, BATEM adına tescil edildi. Üretimi yapan Ziraat Mühendisi Fatma Uysal Bayar, her 2 ada çayı hakkında bilgi verdi.

  Ada cayi turgut ve uysal tescillendi 1 - yerel haberler - haberton
  Ada çayı ‘Turgut’ ve ‘Uysal’ tescillendi

  Anadolu’da farklı türlerde birçok ada çayı bulunduğunu hatırlatan Bayar, “‘Turgut‘ içimlik, ‘Uysal‘ ise yağlık olarak düşünüldü ve üretildi. Her 2 ada çayının da kendisine özgü farkları var. Ada çaylarının Tekirdağ’dan tutun da Akdeniz’e kadar 600-700 metre yüksekliğe kadar doğal yayılış alanları vardır. Ada çayları daha çok marjinal alanlarda yetişerek doğadan toplanıyordu. ‘Turgut’un çay içim kalitesinin ve aromasının yanı sıra içindeki tujon ve kafur özelliğinin yüksek olması, lezzetini üst noktaya taşıyor. ‘Uysal’ içindeki bileşenler nedeniyle yağ üretimi için kullanılabilecek” diye konuştu.

  Ada çaylarının sakinleştirici ve gaz giderici özelliği olduğunu anlatan Fatma Uysal Bayar, “Her 2 ada çayımız 6 Nisan 2022 günü ‘Turgut’ ve ‘Uysal’ isimleriyle tescil edildi. Üretiminin başlangıcından bugüne kadar görev alıyor olmam beni ayrıca mutlu ediyor. Her 2 ada çayı da amaçları doğrultusunda çiftçilerimiz tarafından üretilerek ülke ekonomisine katkı sağlayacak” dedi. 

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler