TRY - Türk Lirası
EUR
18,2290
USD
18,0630
GBP
21,5584
CNY
2,6618
23 C
Ankara
25.6 C
İstanbul
30 C
İzmir
19 Ağustos 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAbu Akleh'i öldüren kurşunun kaynağı bulunamadı

  Abu Akleh’i öldüren kurşunun kaynağı bulunamadı

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, ABD’li – Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh’i öldüren kurşunun kaynağı hakkında kesin bir sonuca varılamadığı ifade edildi.  

  ABD Güvenlik Koordinatörü (USSC) huzurunda, İsrail’de balistik uzmanları tarafından yapılan analiz sonucunda merminin ağır hasarlı olduğu ve bu durumun net bir sonuca varılmasını engellediği ifade edildi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamada “Adli ve balistik analizlere ek olarak, USSC’ye son birkaç hafta içinde hem İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) hem de Filistin Yönetimi (PA) soruşturmalarına tam erişim izni verildi. Her iki soruşturmayı da özetleyen USSC, Shireen Abu Akleh’in ölümünden muhtemelen IDF mevzilerinden gelen kurşunların sorumlu olduğu sonucuna vardı.

  USSC, bunun kasıtlı olduğuna inanmak için hiçbir neden bulamadı, bunun yerine İsrail’deki bir dizi terör saldırısını takiben Cenin’de Filistin İslami Cihad gruplarına karşı IDF liderliğindeki bir askeri operasyon sırasındaki trajik koşulların sonucuydu” ifadeleri yer aldı.

  Abu aklehi olduren kursunun kaynagi bulunamadi 1 - dış haberler - haberton
  Abu akleh’i öldüren kurşunun kaynağı bulunamadı

  BM SORUŞTURMASI SONUCU

  Bağımsız soruşturma yürüten Birleşmiş Milletlere bağlı İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), 24 Haziran tarihinde soruşturma sonucunu açıklayarak kurşunun İsrail güçlerinden geldiğini belirtmişti. OHCHR adına yapılan açıklamada “Topladığımız tüm bilgiler (İsrail ordusundan ve Filistin Başsavcısından alınan resmi bilgiler dahil) Abu Akleh’i öldüren ve meslektaşı Ali Sammoudi’yi yaralayan kurşunların, İsrail makamlarının ilk başta iddia ettiği gibi silahlı Filistinlilerin gelişigüzel ateş açmasından değil, İsrail Güvenlik Güçlerinden geldiği bilgisiyle tutarlıdır” denildi. Açıklamada, gazetecilerin yakın çevresinde silahlı Filistinlilerin faaliyetine dair bir bilgi olmadığı ayrıca vurgulanmıştı.   

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler