TRY - Türk Lirası
EUR
16,8985
USD
15,9596
GBP
19,9231
CNY
2,3920
16.2 C
Ankara
21.7 C
İstanbul
25.5 C
İzmir
20 Mayıs 2022, Cuma
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAB'den Ermenistan ve Türkiye ilişkileri açıklaması

  AB’den Ermenistan ve Türkiye ilişkileri açıklaması

  Haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  AB, Ermenistan ve Türkiye ilişkilerin normalleşmesine yönelik çabasını memnuniyetle karşıladı.

  Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Sözcüsü Peter Stano, AB’nin, hem Türkiye’nin hem de Ermenistan’ın iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için çalışmaya istekli olmasını ve bu amaçla özel temsilci atamasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

  Sözcü Stano tarafından Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine dair yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, iki ülkenin de ilişkilerin normalleşmesi için çalışmaya istekli olmasını ve bu amaçla özel temsilci atamasını memnuniyetle karşıladığı belirtildi. Açıklamada, özel temsilcilerin dün Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirdiği görüşme ‘ileriye doğru atılmış önemli bir adım’ olarak ifade edilirken, AB’nin hem Türkiye’yi hem de Ermenistan’ı bu konuda desteklediği belirtildi.

  Normalleşme yönündeki daha fazla somut adımın, bölgesel istikrar, uzlaşı ihtimali ve ekonomik kalkınma açısından ‘iyi haber’ olduğu belirtilen açıklamada; Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin, AB’nin iki ülkeyle de olan ilişkilerinde ‘kilit önem’ taşıdığı ifade edildi. Ayrıca, AB tarafından 2014 yılından bu yana birçok alanda ilişkilerin normalleşmesine zemin hazırlamayı amaçlayan projelere kaynak sağlandığı ve AB’nin, ilişkilerin normalleşmesine yönelik olası ek adımlara daha fazla destek sağlamaya hazır olduğu açıklandı.

  ÖZEL TEMSİLCİLER MOSKOVA’DA BİR ARAYA GELDİ 

  Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, dün Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmenin olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleştiği ifade edilerek, “Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır. Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir” denilmişti.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler