TRY - Türk Lirası
EUR
20,522
USD
19,034
GBP
23,273
CNY
2,771
26 Mart 2023, Pazar
Ana SayfaHaberlerDış HaberlerABD'den Ukrayna'ya 150 km menzilli füze yardımı

ABD’den Ukrayna’ya 150 km menzilli füze yardımı

Haberton
Habertonhttps://haberton.com/
Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

Haftanın Öne Çıkanları

 ABD’nin Ukrayna’ya dün açıkladığı 2.2 milyar dolarlık askeri yardım paketinde, 150 kilometre uzaklıktaki hedefleri vuran uzun menzilli füzeler yer aldı.

Pentagon Basın Sekreteri Tuğgeneral Pat Ryder’ın dün yaptığı bilgilendirme toplantısında, Ukrayna’ya olan 2.2 milyar dolarlık askeri yardım paketinin onaylandığını duyurdu. Paketin içinde 150 kilometre uzaklıktaki hedefleri vuran uzun menzilli ‘yerden fırlatılan küçük çaplı bombaların’ (GLSDB) yer aldığı kaydedildi. Boeing ve Saab tarafından üretilen GLSDB’ler bomba takılı uzun menzilli füzeler olarak bilinmektedir.

KIRIM VURULUR MU?   

Toplantıda bir basın mensubunun uzun menzilli füzelerin Kırım’ı vurabileceği konusundaki sorusuna Tuğgeneral Ryder, “Ukrayna’nın operasyon planlarına gelince, bu kesinlikle onların kararı. Bu kararlarda liderlik onlarda. Bu nedenle, gelecekteki olası operasyonlar hakkında konuşmayacağım veya hakkında spekülasyon yapmayacağım” cevabını verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski yeni yardım paketi konusunda “Silahlarımız ne kadar uzun menzilli ve birliklerimiz ne kadar mobil olursa, Rusya’nın acımasız saldırganlığı o kadar çabuk sona erecektir” dedi.   

Abdden ukraynaya 150 km menzilli fuze yardimis - dış haberler - haberton
Abd’den ukrayna’ya 150 km menzilli füze yardımı

UKRAYNA’YA 2014’TEN BU YANA 32 MİLYAR DOLAR

Tuğgeneral Ryder ayrıca Ukrayna’ya yapılan toplam yardımlar hakkında bilgi vererek “2014’ten itibaren ABD, 24 Şubat’taki Rusya’nın tam ölçekli işgalinin başlamasından bu yana olan 29,3 milyar dolar dahil Ukrayna’ya, 32 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı taahhüt etti” dedi.

LEOPARD 1 ve 2 TANKLARI

Öte yandan Almanya, dün Leopard 2 tanklarının yanı sıra Leopard 1 tanklarını da Ukrayna’ya göndermeyi planladığını duyurdu. Almanya hükümeti adına açıklama yapan Sözcü Steffen Hebestreit Leopard 1’lerin ihracatına izin verildiğini doğruladı.

PUTİN: YİNE ALMAN TANKLARIYLA TEHDİT EDİLİYORUZ

Rusya ve Nazi Almanya’sının 2. Dünya Savaşı’nda karşı karşıya geldiği Stalingrad Zaferi’nin 80. Yıldönümü sebebiyle yaptığı konuşmada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya gönderilecek Leopard tanklarıyla ilgili “Yine Alman Leopard tankları tarafından tehdit ediliyoruz” dedi.      

Fikrinizi Belirtin

Haber | Yazı ne kadar ilginizi çekiyor?
Haberi | Yazıyı ne kadar beğendiniz?
Görseller Haber | Yazı ile ne kadar alakalı?
Haberi | Yazıyı Arkadaşlarınıza önerme şansınız ne kadar?

Reviews (0)

Bu makalenin henüz bir incelemesi yok. İlk incelemeyi siz yapın!

Çok Okunan Kategoriler

Güncel Haberler

İlgili Haberler