TRY - Türk Lirası
EUR
15,4683
USD
13,5456
GBP
18,5278
CNY
2,1342
-9.3 C
Ankara
3.2 C
İstanbul
-3.1 C
İzmir
17 Ocak 2022, Pazartesi
Diğer
  Ana SayfaHaberlerDış HaberlerAB: Sınır operasyonlarında Frontex destek verecek

  AB: Sınır operasyonlarında Frontex destek verecek

  Avatar of haberton
  Habertonhttps://haberton.com/
  Son dakika haberleri, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri haberton.com'da. Haberton, sizin için tonla haber! Türkiye’de tarafsız bir medya, vatandaşın haber alma hakkı çerçevesinde gerçek haberleri takip edebileceğiniz, tonlarca habere ulaşabileceğiniz yeni mecranız.

  Haftanın Öne Çıkanları

  AB Komisyonu Polonya ile Belarus arasında sığınmacı sorununa tedbiren sınır operasyonlarında Frontex’in destek vereceğini söyledi

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Polonya ile Belarus arasında devam eden sığınmacı sorunu konusunda bir dizi istisnai tedbir aldı. Komisyon’dan yapılan açıklamada, Letonya, Litvanya ve Polonya’ya ‘sığınmacı iade operasyonları dahil sınır faaliyetlerinde Frontex’in destek vereceği’ belirtilirken bu üç ülkeye verilecek maddi yardım konusunda açıklama yapılmadı.

  AB Komisyonu bugün Letonya, Litvanya ve Polonya‘ya, Belarus ile olan dış sınırındaki acil durumun ele alınmasında yardımcı olmak için bir dizi geçici sığınma ve geri dönüş tedbiri sundu. Tedbirlerin 6 ay süreyle yürürlükte kalacağı belirtildi. Buna göre 3 üye devlet, sığınma başvuruları için kayıt süresini 4 haftaya kadar uzatabilecek ve sığınmacıların gıda, sağlık ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılayacak. Alınan tedbirler ışığında başvuruları reddedilen sığınmacıların iadeleri hızlandırılacak.

  İSTİHBARAT EUROPOL’DEN

  AB, Frontex gibi kendi bünyesinde bulunan kurumların istenildiği takdirde bu üç devlete destek sağlayacağını ifade etti. Frontex özellikle iade operasyonları dahil olmak üzere sınır kontrol faaliyetleri desteği verecek. Europol’ün ise kaçakçılığa karşı istihbarat sağlamak için de destek vereceği ifade edildi.

  Polonya-Belarus sığınmacı sorununa dair yapılan açıklamada “Yazdan bu yana, Lukashenko rejimi ve destekçileri, çaresiz insanların araçsallaştırılması şeklinde sinsi yeni bir tehdit yaşayan AB’ye, özellikle de Litvanya, Polonya ve Letonya’ya karşı hibrit bir saldırı başlattı” denildi.

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler

  İlgili Haberler