16.4 C
Ankara
22.7 C
İstanbul
24 C
İzmir
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Diğer
  Ana SayfaYazarlarMısır'da ne oldu?

  Mısır’da ne oldu?

  Son Dakika Haberleri

  Olmaz olmaz deme, olmaz olur! Devlet yönetmek ciddi bir iştir! Yıllar önce alınan kararlardan dönmek ülke yararına sonuçlar getirecekse elbette dönülür.

  Tıpkı Mısırla ilişkilerin bir neden yokken 2013 yılında bozulması ve iki gün önce bizim Dışişleri heyetinin Mısır’a gidip yeniden resmi görüşmelere başlamış olmaları gibi!
  Mısır’la ilişkiler niye bozulduğuna gelirsek…

  2012 yılı baharında yapılan seçimlerde %52 katılım sağlanmış ve İhvancı (şeriatçı) düşüncede olan Özgürlük ve Adalet Partisi lideri MURSİ, oyların %51’ini alarak başkan seçilmişti.
  Seçildikten bir yıl sonra İhvancı MURSİ, 3 Temmuz 2013 tarihinde askeri darbeyle indirilmiş ve Mısır’da General SİSİ dönemi başlamıştır.

  Bu tarihlerde ülkemizde islamcı politikalar izleyen Sayın ERDOĞAN, meydanlarda başparmağını kapatıp elinin dört parmağını göstererek RABİA işareti yapıyor; İHVAN’a dolayısıyla devrik lider MURSİ’ye sahip çıkıyor ve askeri darbeyi eleştiriyordu. Hatta Mısır’da yapılan darbe sanki kendisine yapılmış gibi “Darbeci SİSİ’ye” meydan okuyordu!

  Mısır'da ne oldu?
  Mısır’da ne oldu?

  Sonrası malum!

  Önce Mısır Dışişleri, kendi büyük elçiliğini geri çekti. Sonra ilişkiler, karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyine indirildi.
  Elbette Mısır’la ilişkilerin bozulması bununla kalmadı. 150 kadar araç kapasiteli RO-RO feribot seferleri karşılıklı iptal olundu.
  Akdeniz’de Kıbrıs adası açıklarında mevcut gaz rezervleri konusunda Mısır karşı kampta yer alarak Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile işbirliği anlaşması yaptı.

  Biz ne mi yaptık?

  Uzunca bir süre Sayın ERDOĞAN hem Başbakan olarak, hem Cumhurbaşkanı seçildikten sonra meydanlarda RABİA işareti yaparak İHVAN’cı MURSİ’ye sahip çıktık. Askeri darbeyi dolayısıyla SİSİ’yi protesto ettik.

  Doğal gaz anlaşması dışında kalınca gücümüzü kanıtladık!
  Sismik gemiler satın aldık.
  Büyük büyük gövde gösterisi yaptık! Sonra herkesin korktuğuna kanaat getirdik ve gemilerimizi limanlarımıza çektik.

  Daha sonra mı?

  Daha sonra meydanlarda başparmağı kapatıp diğer dört parmakla yapılan RABİA işaretinden çark ettik! Bu işaretin “Tek devlet, Tek Bayrak, Tek Millet ve Tek Vatan” anlamına geldiğini söyleyiverdik!
  Varsın olsun! Sekiz yıl aradan sonra iyi, doğru ve güzel bir karar verdik ya!

  Darısı önce ve derhal Suriye ile de on yıl sonra bile olsa önceki dost olduğumuz “Kardeşim Esad’lı” yıllara dönmek!
  Doğal olarak İsrail’le de tokalaşıp “One minute” öncesi yıllara dönmek ve “Bir daha asla gelmem” denilen “DAVOS Zirvesine” tekrar dönmek.

  Nasıl, çok mu zor!
  Sakın olmaz demeyin!

  Kim derdi ki; sekiz yıl aradan sonra ve Sayın Erdoğan’ın sağlığında SİSİ’nin devlet başkanı olduğu Mısır’la görüşmeler yapacağımızı!
  Olmaz, olmaz deme. Olmaz olmaz!

  Haber Bültenimize Abone Ol

  En son haberler, teklifler ve özel duyurulardan haberdar olmak için.

  Çok Okunan Kategoriler

  Güncel Haberler